BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del
x

Rajoni

“Shkundet” presidenca e Vuçiç, Parlamenti Europian i kërkon BE pezullimin e negociatave me Serbinë, fati i Beogradit vendoset në nëntor

“Shkundet” presidenca e Vuçiç, Parlamenti Europian i

Pas thirrjeve të shumta drejtuar autoriteteve në Serbi për të harmonizuar qëndrimet e tyre në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës me ato të Bashkimit Evropian dhe për të mbështetur sanksionet e vendosura nga BE ndaj Moskës, Parlamenti Evropian tani do të kërkojë që ndryshimi i qëndrimit të bëhet kusht për vazhdimin e negociatave të anëtarësimit dhe dërgimin e ndihmës financiare për Beogradin. Sipas draft-raportit për strategjinë e Bashkimit Evropian për zgjerimin, për të cilin përfaqësuesi kroat Tonino Picula u emërua raportues, BE-së i kërkohet të vendosë si prioritet në procesin e zgjerimit pajtueshmërinë e vendeve kandidate me të jashtmen dhe të përbashkët politikën e sigurisë së Bashkimit Evropian. Në lidhje me këtë, thuhet se negociatat e pranimit me Serbinë "do të përparojnë vetëm nëse ai vend i bashkohet sanksioneve të BE-së kundër Rusisë dhe arrin përparim të rëndësishëm në zbatimin e reformave". “Ne i bëjmë thirrje Serbisë që në mënyrë sistematike të respektojë masat dhe politikën kufizuese të BE-së ndaj Rusisë në përgjithësi dhe të demonstrojë përparim të rëndësishëm në demokraci, sundim të ligjit dhe të pranojë vlerat dhe prioritetet e BE-së”, thuhet në draft-raport.

Brukseli humbet durimin

Raporti kërkon gjithashtu që fondet e BE-së "të konsiderojnë Serbinë në këtë këndvështrim në të ardhmen, veçanërisht në lidhje me financimin e projekteve në kuadër të Planit Evropian të Investimeve për Ballkanin Perëndimor, të gjitha "për të siguruar që shpenzimet e BE-së të jenë në përputhje me qëllimet strategjike dhe interesat e BE-së”. Ky raport, i cili kërkon një strategji më konkrete dhe të synuar të zgjerimit nga BE-ja, duke ruajtur politikën e kushtëzimit dhe parimin e aksesit individual, do të diskutohet fillimisht më 13 tetor nga Komisioni për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian. Më pas do të diskutohet nga Parlamenti Evropian, i cili gjithashtu duhet ta miratojë atë. Versioni përfundimtar i draftit do të marrë formën e një rezolute të Parlamentit Evropian. Votimi për raportin pritet gjatë nëntorit. Rezolutat e Parlamentit Evropian nuk janë ligjërisht të detyrueshme për shtetet anëtare apo institucione të tjera evropiane.

Presion i fortë ndaj Serbisë

Social Demokratët Evropianë, grupimi i dytë më i madh në PE, kanë njoftuar tashmë se ata besojnë se BE nuk mund të vazhdojë negociatat e anëtarësimit me Serbinë nëse nuk respekton sanksionet e BE-së kundër Rusisë, dhe njoftuan se kjo do të përfshihet në PE-në e ardhshme. raport për zgjerimin. Serbia është i vetmi vend në rajon që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë. Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Bashkimi Evropian i ka kërkuar rregullisht Serbisë që të vendosë sanksione ndaj Rusisë në përputhje me vendimet e BE-së. Vendet kandidate duhet të harmonizojnë në mënyrë progresive politikën e tyre të jashtme me politikat e Bashkimit Evropian, duke përfshirë sanksionet. Serbia dhe Turqia janë dy vendet e vetme me statusin e kandidatëve për anëtarësim në BE që nuk kanë mbështetur sanksionet e vendosura nga Bashkimi ndaj Rusisë.

Shqetësim nga BE e SHBA

Shpërthimi i ndërkombëtarëve ka arritur kulmin në momentin kur Serbia vendosi ditët e fundit të forcojë edhe më shumë marrëdhëniet me Vladimir Putinin. Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shprehur shqetësim dhe i kërkojnë shpjegim Serbisë për nënshkrimin e marrëveshjes me Rusinë në Nju Jork. Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, shprehu shqetësim për forcimin e raporteve midis Serbisë dhe Rusisë, dhe tha se "kjo marrëveshje erdhi në kohën kur Rusia po vazhdon agresionin ndaj Ukrainës dhe çdo ditë”.  Marrëveshja e bashkëpunimit në politikën e jashtme ndërmjet Serbisë dhe Rusisë është kritikuar edhe nga SHBA, përmes ambasadorit të saj në Serbi, Christofer Hill. Ky i fundit, siç shkruajnë mediet në Serbi, i kërkoi autoriteteve serbe një shpjegim për atë që u nënshkrua si marrëveshje me Rusinë në Nju Jork. "Askush nuk duhet të nënshkruajë asgjë me Rusinë në këtë moment", është shprehur Hill.