Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkup, hiqen mbishkrimet në qeveri, do të shkruhet “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Postuar: 11/02/2019 - 14:58

Mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” është larguar sot nga fasada e ndërtesës qeveritare dhe pritet të zëvendësohen me “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.
 
Këto ndryshime vijnë në pajtim me Marrëveshjen e Prespës, e cila u nënshkrua mes Shkupit dhe Athinës dhe që parasheh ndryshim të emrit të Maqedonisë në “Maqedonia e Veriut”.
 
Gjatë ditës së djeshme me emrin e ri të shtetit është vendosur edhe tabela në kalimin kufitar në Bogorodicë, ndërsa pritet që gjatë ditëve të ardhshme të ndërrohen gjitha tabelat me emrin e vjetër të shtetit.
 
Sot Greqia duhet të njoftojë Maqedoninë me notë verbale për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës, ndërsa hapi i radhës duhet të jetë që Maqedonia dhe Greqia së bashku ta njoftojnë OKB-në për datën e hyrjes në fuqi të marrëveshjes.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 23:29

Prokurorja Speciale në Maqedoninë e Veriut, Katica Janeva, do të dëshmojë nesër për rastin “Zhvatja” pasi zëri i saj u dëgjua në bisedat e publikuara mes Bojan Jovanovskit, që njihet me emrin Boki 13 dhe O

Postuar: 19/08/2019 - 23:09

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, në emisionin Pressing të T7 e ka përshkruar si përvojë

Postuar: 19/08/2019 - 19:52

Dy femra të raportuara të humbura dje në Bjeshkët e Nemuna, janë gjetur sot.

Postuar: 19/08/2019 - 19:00

Autoritetet kufitare serbe, kanë ndaluar dje një veturë ku është hasur një vajzë nëntë vjeçare ng

Postuar: 19/08/2019 - 15:16

Qentë endacak po shktojnë probleme në zona të ndryshme të Mqedonisë së Veriut, sic dëshmojnë ed

Postuar: 19/08/2019 - 15:00

Kryetari i LDK, Isa Mustafa, po zhvillon një takim me kreun e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Li

Postuar: 19/08/2019 - 14:57

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit drejtues të PSD-së në të cilën pritej të vendosej lidhur me