BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Rajoni

Shpërbërja e Bosnjes dhe Hercegovinës, Dodik iu rikthehet kërcënimeve: Do të ketë konflikte në vend

Shpërbërja e Bosnjes dhe Hercegovinës, Dodik iu rikthehet

Presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik, ka kërcënuar Gradishka se Bosnja dhe Hercegovina duhet të shpërbëhet në mënyrë që të mos ketë konflikt në të. "Ato çuan në shpërbërjen e BiH, përfaqësuesi i lartë në BiH, Christian Schmidt dhe komuniteti ndërkombëtar. Ky është qëllimi i tyre, vetëm boshnjakët në Bosnje dhe Hercegovinë nuk e shohin atë. Ata mendojnë se po sillen mirë”, tha Dodik pas takimit me delegacionin kinez, i cili i dhuroi RS një donacion për luftën kundër murtajës së derrave. Ai shtoi se EUFOR duhet të qëndrojë në vijën ndarëse të njësisë. Ai përsëriti se Schmidt nuk ka legjitimitet, sepse emërimi i tij nuk u konfirmua nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, duke shtuar se për këtë arsye ai nuk e njeh aktakuzën, të cilën Prokuroria e BiH-së e ngriti kundër tij, sepse "ajo është formuar në bazë të ndryshimeve në Kodi Penal i BiH e sjellë nga Schmidt. Integriteti territorial dhe sovraniteti i Bosnje e Hercegovinës si një shtet i vetëm, me dy entitete dhe qarkun e Bërçkos, garantohen me Marrëveshjen e Paqes së Dejtonit. Kjo marrëveshje dhe Kushtetuta e Bosnje e Hercegovinës nuk lejojnë që entitetet të shkëputen. Më 2 mars, Gjykata Kushtetuese e Bosnje e Hercegovinës pezulloi përkohësisht Ligjin për pronën e paluajtshme të përdorur nga autoritetet publike në RS, deri në pritje të një vendimi përfundimtar të Kushtetueses. Gjatë konferencës për media, Dodik tha se janë pajtuar që në buxhetin për vitin e ardhshëm të përfshijnë edhe një pikë që do të siguronte të ardhura për punëtorët në institucionet e Bosnje e Hercegovinës me kompensim të pagave, nëse përfaqësuesit e RS tërhiqen nga institucionet shtetërore. Kujtojmë që Dodik është nën sanksione amerikane.