BREAKING NEWS

Trump mbyll përgjithmonë marrëdhëniet me OBSH, mbështeti Kinën dhe u angazhua kundër presidentit amerikan

Trump mbyll përgjithmonë marrëdhëniet me OBSH,
x

Rajoni

Shpërndahet Parlamenti në Kroaci, shpallet data e zgjedhjeve të parakohshme të përgjithshme

Shpërndahet Parlamenti në Kroaci, shpallet data e zgjedhjeve të

Presidenti kroat, Zoran Millanoviç ka shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 5 korrik.

Njoftimi i tij të mërkurën ka ardhur dy ditë pas shpërndarjes së parlamentit në Kroaci.

Komisioni Shtetëror për Zgjedhje, bashkë me Institutin Kroat për Shëndetësi Publike do të vendosin se si do të mbahen zgjedhjet në kohën e pandemisë së koronavirusit.

Kryeministri konservator, Andrej Plenkoviç tha javën e kaluar se koalicioni tij qeveritar preferon që zgjedhjet të mbahen disa muaj larg datës së rregullt, në mënyrë që shteti të ketë një qeveri me mandat të plotë, ashtu që të menaxhohet kriza ekonomike, e shkaktuar nga pandemia Covid-19.