BREAKING NEWS

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron holandezët, tifozët bëjnë “namin” në Roterdam, shkatërrojnë dyqane e godina

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron
x
BREAKING NEWS

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi në “Air Albania Stadium”. Ja çfarë po ndodh

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi
x
BREAKING NEWS

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos një rekord special në Evropë, trajneri i parë në histori që …

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos
x
BREAKING NEWS

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot humbjen, e papritur ajo që i ndodhi Klodiana Lalës gjatë transmetimit live

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot
x
BREAKING NEWS

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë në lot gëzimi, i drejtohen tifozerisë, shkruhet me germa te arta emri i …

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë
x
BREAKING NEWS

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në anë të lumit, ja dyshimet e para (Emri)

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në
x
BREAKING NEWS

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/ Roma dhe Mourinho në histori, fitojnë në Tiranë trofeun e parë europian

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/
x
BREAKING NEWS

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet në dy forca politike, ardhja e Berishës në krye...

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet
x

Rajoni

Shpërthejnë tensionet në rajon/ Zbarkojnë 73 helikopterë dhe 995 pajisje ushtarake në kufi, Greqia provokon Turqinë

Shpërthejnë tensionet në rajon/ Zbarkojnë 73

Mediat greke e quajnë “dislokimin më të madh deri tani” të mjeteve ushtarake nga ana e forcave të armatosura amerikane: Dhjetëra helikopterë e pajisje të tjera janë dërguar në portin e Aleksandropulos në Greqi, të ndodhur shumë pranë Turqisë.

Mes 73 helikopterëve të vendosur aty, ka 15 Apache dhe 9 Blackhaëk; brigade e parë e forcave ajrore amerikane do të zhvillojë në këtë zonë stërvitjen e saj dimërore.

Destinacioni kryesor i këtyre mjeteve janë vendet e NATO-s në Detin e Zi dhe prej andej Europa Lindore. Helikopterët e ushtrisë amerikane do të fluturojnë edhe drejt bazës Mihail Kogëlniçjanu në Rumani. Kathimerini thotë se numri total i pajisjeve të lëvizura ka arritur në 2000 njësi dhe se Forcat e Armatosura të SHBA-së kanë shpenzuar rreth 4.5 milionë dollarë për këtë iniciativë.

“Vëllimi në rritje i aktivitetit ushtarak këtu në port nënvizon zgjerimin e rolit strategjik dhe rëndësisë së Aleksandoupolisit për Greqinë, për Shtetet e Bashkuara dhe për rajonin,” tha ambasadori i SHBA në Athinë, Jeffrey Payat. Një zhvillim i tillë në portin e ndodhur vetëm 40 km larg saj ka acaruar Turqinë, që flet për një provokim të rëndë nga Greqia dhe SHBA-ja.