BREAKING NEWS

‘Krerët e korruptuar të politikës së lartë shqiptare po kërcënohen rrezikshëm’, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillime të bujshme në vend

‘Krerët e korruptuar të politikës së lartë
x

Rajoni

Shteti fqinj me Shqipërinë legalizon martesat LGBT, kryeministri: Hap i mrekullueshëm!

Shteti fqinj me Shqipërinë legalizon martesat LGBT, kryeministri: Hap

Kryeministri malazez ka dhënë lajmin e legalizimit të martesave mes personave të gjinisë së njëjtë. AI Dushko Markoviq ka thënë se ligji është një hap i mrekullueshëm në drejtimin e duhur të shoqËrisë. Ligji që ishte kundërshtuar në vitin 2019 është mirtuar ditën e sotme me 42 vota.

Me miratimin e ligjit Mali i Zi  është bërë vendi i parë europian jashtë BE që njeh ligjërisht çiftet LGBT LGBT (homoseksual, lesbike, biseksual dhe transgjinor).

“Hap i mrekullueshëm në drejtimin e duhur për shoqërinë e (Malit të Zi), maturinë e tij demokratike dhe proceset integruese” ka thënë kryeministri malazez, Dushko Markoviq përmes një postimi në rrjetin social, Tëitter.

Mali i Zi tashmë është një ndër 32 vendet  të  Kombeve të Bashkuara që e njeh këtë të drejtë me ligj,