BREAKING NEWS

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora
x

Rajoni

Shtohen tensionet Kosovë-Serbi? Ministri i Jashtëm serb kërcënon drejtpërdrejtë: Sepse kur të ndizet zjarri, vështirë mund...

Shtohen tensionet Kosovë-Serbi? Ministri i Jashtëm serb

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka reaguar pas ngjarjes në Kosovë ku mbetën të helmuar 26 zyrtarë të KQZ-së, të cilët dyshohet se u helmuan nga zarfet me vota të Serbisë.

Dyshimet për helmim të zyrtarëve të KQZ-së, Daçiç i ka quajtur manipulime, duke shtuar se shqiptarët duan t’i dëbojnë serbët nga Kosova.

“Manipulimet e fundit që po përdoren nga shqiptarët nuk do të thotë se ata duan të dëbojnë vetëm Listën Serbe nga Parlamenti, por duan ta dëbojnë tërë populli serb në ilegalitet”, ka thënë Daçiç për Tanjug.

Ai ka thënë se bashkësia ndërkombëtare ta kuptojë seriozisht paralajmërimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiç se “jemi afër një problemi dhe kërcënimi të paqes dhe stabilitetit në Kosovë”.

“A thua emisarët e shumtë ndërkombëtarë që do të vijnë në Prishtinë dhe Beograd, do të qëllojnë me grusht mbi tavolinë dhe të vendosin rend të politikanët e Prishtinës, që përfundimisht të ndalojnë ndërmarrjen e veprimeve të njëanshme ndaj popullit serb? Sepse kur të ndizet zjarri, vështirë mund të shuhet më vonë”, tha Daçiç.