BREAKING NEWS

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto kategori! Kryeministri Edi Rama tregon kush përfiton

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto
x
BREAKING NEWS

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit për t’i dhuruar ish-kompleksin “Partizani” dhëndrit të Sali Berishës

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën lidhet nga aferat dhe Soros, Perëndimi do ketë paketë surprizë

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë dy emrat e njohur të politikës që do takojë

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë
x
BREAKING NEWS

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit amerikan: Rusia do të humbasë Donbasin dhe Krimenë, ja çfarë e pret “Carin” deri në vitin 2023

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit
x
BREAKING NEWS

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim: Të përfshirë dhe zyrtarë!

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim:
x

Rajoni

Shtohen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, Albin Kurti jep alarmin për konflikt të armatosur, ndërkombëtarët shuajnë planet e Vuçiçit, paralajmërohet ndërhyrja e KFOR-it

Shtohen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, Albin Kurti jep alarmin

Tensionet mes Kosovës dhe Serbisë sa vijnë dhe shtohen. “Ekziston rreziku për luftë”, ishte kjo deklarata e kryeministrit të Kosovës e cila shkaktoi shumë reagime. Referuar tensioneve në Veri të Kosovës, Albin Kurti lëshoi alarmin se konflikti i armatosur mund të jetë pranë. Ky sinjal i Kurtit nuk është pritur mirë nga pala serbe, teksa janë shprehur se ‘Kurti hapur do luftë, jo dialog dhe marrëveshje’. I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i ndërkombëtarëve, të cilët e kanë bërë të qartë se nuk mund të nisë një luftë e re. KFOR-i pas takimit me Kurtin ka bërë me dije se kjo forcë është e gatshme të marrë masa e nevojshme dhe të ndërhyjë kur duhet që të ofrojë sigurinë e Kosovës.

Paralajmërimi i Kurtit për luftë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është shprehur se ka pasur rrezik të përshkallëzohej situata në Veri , duke nënkuptuar fillimin e një konflikti të armatosur. “Nuk dua të them rrezik shumë të lartë, edhe sepse ne kemi kontigjentin e NATO-s këtu, por sigurisht të lartë. Ne jemi një demokraci në kufi me një autokraci, në fund të fundit. Para pushtimit të Ukrainës mundësitë ishin të pakta, tani situata ka ndryshuar. Episodi i parë, pasojë e idesë fashiste të pansllavizmit që ka Kremlini, ishte Ukraina. Nëse kemi një episod të dytë, p.sh. në Transnistria, atëherë gjasat që një luftë e tretë të zhvillohet në Ballkanin Perëndimor dhe në Kosovë, në veçanti, ato do të jenë shumë të larta”. Madje, sipas kryeministrit, “rreziku ekziston” ende, “por ne bëjmë gjithçka që atë ta minimizojnë”. Sa për barrikadat që u vendosën nga serbët në Veri, pas vendimit të Qeverisë së Kosovës, për zbatimin e masave reciproke për targat dhe hyrje/daljet e serbëve në Kosovë, Kurti pohon se ato s’kanë qëllim veç bllokimin e rrugëve.

Albin Kurti takon komandatin e KFOR-it

Kryeministri Albin Kurti bashkë me ministrinë  Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla është takuar komandantin e KFROR-it, gjeneral Major Ferenc Kajári. Siç njofton Zyra e Kryeministrit, bashkëpunimi i Qeverisë me KFOR-in ishte tema kryesore e takimit. “Bashkëpunimi i afërt ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës, dhe Forcave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR), përbrenda mandateve që kanë, ishin në qendër të takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, dhe komandantit të Forcave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR), Gjeneral Major Ferenc Kajári”, ka njoftuar ZKM. Në takim, ZKM thotë se “u ritheksua rëndësia e KFOR-it në sigurimin e paqes dhe sigurisë në Republikën e Kosovës, që është qëllim dhe prioritet i përbashkët i institucioneve të Republikës së Kosovës dhe KFOR-it”. “Kryeministri Kurti theksoi domosdoshmërinë e përcjelljes së mesazheve të qarta për veprimet e strukturave kriminale në veri të Republikës së Kosovës, që cenojnë rëndë sigurinë në vend”, thotë Zyra e Kryeministrit.

Petkoviç i përgjigjet ashpër Kurtit

Lidhur me deklaratën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ku tha se tensionet në Veri ishin afër të përshkallëzoheshin në konflikt të armatosur, ka reaguar drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç. “Kurti hapur do luftë, jo dialog dhe marrëveshje”, ka shkruar ai. “Por, ai do ta marrë mësimin nga presidenti Vuçiç”. Duke analizuar intervistën e fundit të kryeministrit të Kosovës, Petkoviç pohon se tashmë për të është e qartë çfarë realisht do Kurti.“Nëse Kurti publikisht e konfirmon se Asociacioni i Komunave Serbe nuk do të formohet kurrë, dhe se serbët duhet ta pranojnë vendimin e njëanshëm e të dhunshëm, për targat e letrat e identifikimit, është e qartë për të gjithë se Kurti po thërret për konflikt në Kosovë”, shprehet ndër të tjera Petkoviç. Sipas nëpunësit të Vuçiç-it, Kurti në disa intervistat e fundit po e përgatit terrenin për këtë agjendë të tij.“Prandaj në çdo deklarim të tij Kurti shpikë influenca ruse, sepse ai do jo vetëm ta sulmojë Beogradin, por gjithashtu të justifikojë vendimet e ardhshme të njëanshme kundër popullit serb”, shkruan ai.

Më të lexuarat