BREAKING NEWS

‘Pa shiko sa të thella qenkan punët!’, përgjimet e antimafias italiane, paralajmëron Artan Hoxha dhe zbulon emrin kush është ‘peshku i madh’

‘Pa shiko sa të thella qenkan punët!’, përgjimet e
x

Rajoni

Sizmiologia e njohur bën PARALAJMËRIMIN e frikshëm për Ballkanin: Ja çfarë do të ndodhë në vitin 2021 dhe nga se rrezikohemi

Sizmiologia e njohur bën PARALAJMËRIMIN e frikshëm për

Tërmeti në Kroaci fatkeqësht shkaktoi 7 viktima, mbi 20 të plagosur dhe dëme të shumta materiale.
Sizmiologët kroatë kanë vënë në dukje se rajoni i Ballkanit është në kulmin e aktivitetit. Kujtojmë se po atë ditë që ra tërmeti në Kroaci, toka u lëkund edhe në Korfuz të Greqisë dhe një tërmet tjetër ra edhe në Verona të Italisë.

Sizmologia Slavica Radovanoviç ka thënë se Ballkai mbetet i rrezikuar nga lëkundjet sizmike të tokës.

Në një intervistë në një televizion kroat, sizmiologia është shprehur se në fillim të vitit 2021 nuk do të ketë lëkundje më të fuqishme se sa ajo që ndodhi në Kroaci.

“Gjatë viteve të ardhshme do të shihet se në cilin drejtim do të lëviz ky proces. A do të shkoj drejt Alpeve apo drejt pjesës qendrore të Bosnjë-Hercegovinës apo paralelisht drejt Serbisë dhe Dalmacisë. Tani për tani nuk e dimë këtë, sepse bëhet fjalë për një aktivitet multi fraktal sizmologjik”,- u shpreh Radovanoviç.