Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"S’ka alternativë tjetër për rifillimin e dialogut", BE e vendosur zbulon sërish kushtin e rëndësishëm

Postuar: 20/04/2019 - 20:50

Dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit ka mbetur i “ngrirë që nga nëntori i vitit të kaluar, përkatësisht që nga dita kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën doganore 100 përqind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë Hercegovinës.

Ndonëse ky vendim u mbështet nga qytetarët e Kosovës, ndryshe reagoi Bashkimi Evropian, zyrtarë të cilës vazhdimisht deklaruan se taksa duhet hequr. Po ashtu, kundër u shprehen edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Pavarësisht këtyre kundërshtimeve, vendimi i Qeverisë Haradinaj për taksën mbeti i palëkundur.

Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiç për Indeksonline ka thënë se për tarifat dhe hapat e tjerë në dialog, pozicioni i tyre është i qartë. Ajo ka thënë se nuk ka alternativë tjetër për vazhdimin e dialogut, përveç heqjes së taksës.

'Siç e kemi thënë vazhdimisht, BE së bashku me shtetet anëtare dhe SHBA, i bëjnë thirrje Qeverisë së Kosovës që të pezullojë tarifat në mënyrë që të lejojë rifillimin e shpejtë të dialogut. Nuk ka alternativë tjetër për rifillimin e shpejtë të dialogut ndërmjet dy palëve', thuhet në përgjigjën e saj.

Sipas Koçijançiç  këto tarifa doganore po bllokojnë jo vetëm dialogun, por edhe rrugën evropiane.

'Tarifat jo vetëm qëndrojnë në rrugën e dialogut, por gjithashtu qëndrojnë në rrugën evropiane të Kosovës', ka theksuar ajo në përgjigjën e saj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 15:47

Blerim Latifi, këshilltari i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli i ka dalë në mbrojtje këtij të fundit pasi emri i tij u përmend në një video incizim për marrjen e 200 mijë eurove për fajde.
 

Postuar: 23/05/2019 - 15:41

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka vijuar sot reagimet e tij

Postuar: 23/05/2019 - 15:38

Ish-deputeti i LDK, Bardhyl Meta ka reaguar sot pas publikimit të videos ku dëgjohet emri i kre

Postuar: 23/05/2019 - 15:34

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet e zgjedhjeve të mbajtura në katër komuna

Postuar: 23/05/2019 - 15:30

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë për media, ka folur s

Postuar: 23/05/2019 - 15:17

Kryeministri i Maqedoisë së Veriut, Zoran Zaev deklaroi sot se ka sjell vendim për shkarkimin e

Postuar: 23/05/2019 - 15:13

Deputeti i pavarur i Maqedonisë së Veriut dhe njëherësh kryetar i Komisionit për çështje të man