BREAKING NEWS

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto kategori! Kryeministri Edi Rama tregon kush përfiton

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto
x
BREAKING NEWS

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit për t’i dhuruar ish-kompleksin “Partizani” dhëndrit të Sali Berishës

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën lidhet nga aferat dhe Soros, Perëndimi do ketë paketë surprizë

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë dy emrat e njohur të politikës që do takojë

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë
x
BREAKING NEWS

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit amerikan: Rusia do të humbasë Donbasin dhe Krimenë, ja çfarë e pret “Carin” deri në vitin 2023

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit
x
BREAKING NEWS

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim: Të përfshirë dhe zyrtarë!

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim:
x

Rajoni

Skandali me përgjimet në Greqi, reagon Mitsotakis: Nëse do ta dija s’do ta lejoja kurrë

Skandali me përgjimet në Greqi, reagon Mitsotakis: Nëse do ta

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka reaguar ndaj skandalit të përgjimeve, ku ka deklaruar në një konferencë për shtyp se nuk ka pasur dijeni në lidhje me rastin e përgjimit të telefonit të kreut partisë më të madhe opozitare nga shërbimi i inteligjencës greke ndërsa ai ishte anëtar i Parlamentit Evropian në shtator 2021.

Në një përpjekje për të kufizuar dëmin politik të shkaktuar nga akuzat, Mitsotakis tha na fjalën e tij drejtuar kombit se megjithëse operacioni i vëzhgimit ishte i ligjshëm dhe “gjithçka u bë në përputhje me ligjin, ishte i gabuar.

“Nuk e dija për këtë dhe nuk do ta lejoja kurrë. Shërbimi grek i inteligjencës nënvlerësoi dimensionin politik të këtij veprimi”, tha gjithashtu Mitsotakis, duke shtuar se kjo nuk duhet të kishte ndodhur kurrë.

Skandali shpërtheu për herë të parë javën e kaluar kur Nikos Androulakis zbuloi se ishte informuar nga Parlamenti Evropian për një përpjekje për të futur telefonin e tij celular me softuer vëzhgimi.

Më pas ai paraqiti një ankesë në Gjykatën e Lartë të Greqisë për “tentativë” spiunimi në telefonin e tij celular.

Hetimi i mëtejshëm tregoi se përveç tentativës për hakimin, telefoni ishte përgjuar nga Shërbimi Informativ Kombëtar i Greqisë (EYP) gjatë një periudhe tre mujore në vitin 2021.

“Unë kurrë nuk prisja që qeveria greke të më spiunonte duke përdorur praktikat më të errëta”, tha Androulakis në një fjalim televiziv të premten.

 

Më të lexuarat