BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Rajoni

Skemat e manovrave të mëdha të Rusisë me gazin, ja si Ballkani mund ta shpëtojë Vladimir Putinin nga kolapsi

Skemat e manovrave të mëdha të Rusisë me gazin, ja si

Lufta e gazit në Ballkan është e heshtur, por kjo luftë e influencës mes Rusisë dhe Perëndimit ndikon në të ardhmen e këtij rajoni të brishtë të Evropës Juglindore, sipas ekspertëve. Nëse Perëndimi ka një avantazh të qartë përsa i përket investimeve në ekonomitë lokale në rajon, Rusia ka një mundësi, kartën energjetike. Në Serbi, në Bosnjë-Hercegovinë, në Bullgari dhe në Maqedoni, Rusia po përpiqet të transformojë varësinë e gazit në varësi politike me qëllim për të penguar integrimin në Perëndim, por edhe në një mënyrë për të shpëtuar Rusinë nga kolapsi pas sanksioneve të forta nga SHBA-BE. Serbia dhe Bosnja e kanë konfirmuar hapur së fundmi vazhdimin me furnizim me gaz nga Moska duke dalë kundër politikave të Perëndimit. Në një telefonatë mes presidentit serb, Aleksandër Vuçiç dhe atij rus, Vladimir Putin, pak ditë më parë është rënë në ujdi për një marrëveshje furnizimi me gaz për tre vjet. Serbia dhe Rusia duan të thellojnë partneritetin. Nga ana tjetër në takimin e lideri serb nga Bosnjë-Hercegovina Milorad Dodik me Vladimir Putinin së fundmi u paralajmërua forcimi i bashkëpunimit me Vladimir Putinin, veçanërisht për gazin rus. Sipas agjencisë serbe të lajmeve Tanjug, Dodik tha se me palën ruse janë diskutuar çështje të rëndësishme të infrastrukturës dhe se vendimi për ndërtimin e një gazsjellësi dhe dy termocentrale në Republika Srpska është konfirmuar. Dodik falënderoi gjithashtu Rusinë për mbajtjen e çmimeve të gazit të ulëta dhe tha se "nuk sheh alternativë" ndaj naftës dhe gazit rus. Gjithashtu edhe në Bullgari po zhvillohet një luftë e fortë për gazin, ku zëvendësministri i Energjisë, Plamen Danailov, tha se partia e tij ka insistuar në “një qasje më të balancuar” dhe shtyrjen e ndonjë refuzimi kategorik të furnizimeve me gazin rus.