Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sllovenia premton mbështetje për Kosovën

Sllovenia premton mbështetje për Kosovën

Postuar: 13/03/2018 - 16:00

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Karl Erjavec, i cili po qëndron për vizitë në Kosovë.
 
Në takim u diskutua për raportet e shkëlqyera në mes të të dyja vendeve dhe mundësitë e avancimit të tyre në shumë fusha, veçanërisht në sferën ekonomike.
 
Pasi e njohu kryediplomatin slloven për zhvillimet në Kosovë dhe në Kuvendin e saj në veçanti, me fokus në agjendën evropiane si prioritet nacional, Veseli e falënderoi atë për kontributin e vazhdueshëm të Sllovenisë në drejtim të fuqizimit të shtetësisë së Kosovës, zhvillimit ekonomik, si dhe për përkrahjen në rrugën e integrimeve euro-atlantike.
 
Veseli shtroi nevojën e intensifikimit të mëtejmë të marrëdhënieve ndër-parlamentare dhe vazhdimit të përkrahjes së Lubjanës zyrtare për Kosovën edhe në të ardhmen.
Ministri i jashtëm slloven, Erjavec, nga ana e tij, theksoi se mbështetja e Sllovenisë për Kosovën nuk do të mungojë, si në sektorin ekonomik, ashtu edhe në realizimin sa më të suksesshëm të procesit të euro-integrimeve dhe anëtarësimit në organizatat ndërkombëtare. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Greqia refuzon ekstradimin turqve të arratisur të puçit

Postuar: 16/03/2018 - 15:50

Një gjykatë greke refuzoi sot kërkesën e Turqisë për ekstradimin e tetë ushtarëve turq të akuzuar nga Ankaraja se kanë pasur rol në grushtin e dështuar të shtetit ndaj presidentit Tajip Erdogan në 2016. 
 
Trazirat në Charlottesville, i rrahuri nga nacionalistët del në gjyq për sulm

Postuar: 16/03/2018 - 15:49

Aktivistët e të drejtave në Charlottesville i bënë sot thirrje autoriteteve të rrëzonin akuzat absurde për sulm fizik ndaj një DeAndre Harris, një afro-amerikan i rrahur nga t
Lista Serbe: Kemi presion nga ndërkombëtarët, por nuk e votojmë Demarkacionin

Postuar: 16/03/2018 - 15:45

Lista Serbe ka reaguar edhe një herë për mundësinë që ta votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi
Zaev: Mosnënshkrimi i Ligjit të gjuhëve nga Ivanov, shkelje të Kushtetutës

Postuar: 16/03/2018 - 15:44

Kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar sot se Ligji për përdorimin e gjuhëve nuk do të ndryshojë asgjë në Maqedoni e as që do ta rrënojë të ardhmen e saj të përbashkët.
Gruevski: Nuk doja incident në Kuvend, Talat Xhaferi të kërkojë falje

Postuar: 16/03/2018 - 15:43

Në lidhje me incidentin në Kuvendin e Maqedonisë, kur ish-kryeministri Nikolla Grueski tentoi pengimin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, ky i fundit është deklar

Postuar: 16/03/2018 - 13:40

Deklarata e ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit, Wess Mitchell, në Beograd, ku tha se “Kosova ka të drejtë të themelojë forcën e saj ushtarake, e cila nuk do të përbënte

Postuar: 16/03/2018 - 13:21

Lista Serbe ka reaguar edhe një herë për mundësinë që ta votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi