Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Slovenia: Marrveshja e emrit Greqi-Maqedoni e mirë për Ballkanin

Slovenia: Marrveshja e emrit Greqi-Maqedoni e mirë për Ballkanin

Postuar: 13/06/2018 - 15:35

Presidenti i Slovenisë tha sot se marrëveshja për çështjen e emrit e arritur dje ems kryemisnitrave të Greqisë e Maqedonisë nxit vende të tjera të rajonit për të zgjidhur problemet e tyre.
 
Bullgaria gjithashtu mirëpriti marrëveshjen e emrit të ri të Maqedonisë, por paralajmëruan që marrëveshja të mos përdoret për nxitjen e pretendimeve të tjera territoriale në rajon. 
 
Ministria e jashtme bullgare tha në një deklaratë se emri i ri i Maqedonisë, Republika e Maqedonisë Veriore, i hap rrugë integrimit evropian dhe euro-atlantik të fqinjit tonë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2019 - 16:22

Rreth një çerek shekulli pas fundit të luftës shkatërrimtare të Bosnies, ish-lideri serbo-boshnjak Radovan Karadziç do të marrë nesër vendimin final nëse është apo jo fajtor për fushatën e vrasjeve dhe keqtrajtimeve

Postuar: 19/03/2019 - 15:38

Halil Matoshi, këshilltari i kryeministrit Ramush Haradinaj, ka reaguar sot pas deklaratës së M

Postuar: 19/03/2019 - 15:17

Ministria e Jashtme e Rusisë dje përmes një njoftimi informoi se Federata Ruse ka pranuar Maqed

Postuar: 19/03/2019 - 15:14

Ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb tha se vendi i tij mbështet fuqishëm dialogun midis

Postuar: 19/03/2019 - 15:12

Kryeministri grek Alexis Tsipras më 2 prill do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut, e cila do të je

Postuar: 19/03/2019 - 15:08

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, tha sot se Prishtina dhe Beogradi duhet të frymëzohe

Postuar: 19/03/2019 - 15:00

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, tha se gjatë vizitës që ka pasur nëpër vende të