Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sofje, liderët e Bullgarisë injorojnë presidentin maqedon

Sofje, liderët e Bullgarisë injorojnë presidentin maqedon

Postuar: 14/06/2018 - 16:25

Kryeministri dhe ministrja e jashtme i Bullgarisë kanë refuzuar sot të takohen me presidentin e Mqedonisë  gjatë vizitës së tij në Sofie, duke reaguar ndaj refuzimit të tij për nënshkrimin e marrëveshjes së emrit me Greqinë.
 
Boyko Borssov dje Ekaterina Zaharieva kanë anuluar takimet e tyre me George Ivanov i cili është takuar vetëm me homologun e tij presidentin Rumen Radev.
 
Marrëveshja e kësaj jave për emrin e ri të Mqedonisë është mirëpritur nga të gjitha vendet e BE, por Ivanov e hodhi poshtë duke thënë se shkel kushtetutën.
 
Zyra e kryeministrit të Bullgarisë tha:
 
“Takimet janë refuzuar. Ne nuk duam të ndërjhyjmë në punët e brendshme të fqinji9t tonë por kemi një pozitë të qartë dhe të njëjtë me atë të komunitetit ndërkombëtar për çështjen e emrit të ri të fqinjit. Edhe pozita e presidentit të Mqedonisë Veriore është gjithashtu e qartë”.
 
Edhe zëdhënsi i ministrisë së jashtme tha se Ekaterina Zaharieva nuk do të takohej me Ivanov, për të njëjtat arsye.
“Nuk kemi asgjë për të diskutuar me të. Ne mëbshtesim perspektivën euro-atlantike të Maqedonisë,” tha zëdhënsi.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2018 - 17:55

Ramush Haradinaj ka paralajmëruar shkarkimin e Musa Cenën, Zëvendësministrin e arrestuar nën dyshimin se ka marrë ryshfet e ka keqpërdorur detyrën zyrtare.

Postuar: 21/10/2018 - 15:46

Kryetari i Partisë Popullore serbe, Vuk Jeremiç pretendon se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçi

Postuar: 21/10/2018 - 12:09

Rusia nuk e pranon emrin e ndryshuar të Maqedonisë.

Postuar: 21/10/2018 - 10:01

Zëvendësministri  i Zhvillimit Rajonal në Kosovë Musa Cena, është arrestuar gjatë mbrëmjes s

Postuar: 20/10/2018 - 22:34

Kryeministria greke e mohoi të jenë dhënë fonde sekrete në Shqipëri e Maqedoni.

Mes trazirave në kabinet, Tsipras vlerëson votën për emrin e Maqedonisë

Postuar: 20/10/2018 - 17:11

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka mirëpritur sot aprovimin e parlamentit të Maqedonisë të mar

Postuar: 20/10/2018 - 17:07

 Me falënderime, buzëqeshje dhe me plot emocione u shoqërua sot ceremonia e dorëzimit të Min