BREAKING NEWS

Zbardhen 36 provat e PS kundër Ilir Metës, më 20 korrik raporti për shkarkimin e presidentit shkon për votim në seancë plenare, ja detajet

Zbardhen 36 provat e PS kundër Ilir Metës, më 20 korrik raporti
x

Rajoni

Stoltenberg: I takon Serbisë të vendosë për çështje të teknologjisë

Stoltenberg: I takon Serbisë të vendosë për
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot se i takon Serbisë të vendosë se çfarë lloji të teknologjisë dëshiron të ketë,  në rritje në lidhje me rolin e Kinës në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe teknologjinë e saj 5G.
 
Stoltenberg tha se ekzistojnë kushte që NATO-ja u kërkon vendeve anëtare sa i përket teknologjisë 5G, mirëpo, sipas tij, kjo nuk vlen për vendet që nuk janë anëtare të Aleancës.
 
“Ne mund t’i këshillojmë ata, por varet nga Serbia që të vendosë se çfarë lloj telekomunikacioni dëshiron dhe si e organizon infrastrukturën e saj civile. Ne e mirëpresim faktin që Serbia është një partner i ngushtë i NATO-s. Ne po bashkëpunojmë me Serbinë”, tha Stoltenbeg.
 
5G është gjenerata e fundit e teknologjisë së internetit që ofron për përdoruesit qasje në internet me një shpejtësi më të madhe.
 
Kompania kineze e teknologjisë Huawei po synon të investojë më shumë në tregun serb.
 
Më 4 tetor, gjatë një vizite në Kinë, kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabic, ka shfaqur shpresën që kompania kineze e teknologjisë Huawei të vendosë për hapjen e qendrës së të dhënave për Evropën Juglindore në Kragujevc të Serbisë.
Në muajin maj, Uashingtoni e përfshiu në listë të zezë Huawei-n, duke pretenduar se kompania kineze është përfshirë në aktivitete në kundërshtim me sigurinë kombëtare të SHBA-së, ose interesat e politikës së jashtme.