Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Stoltenberg: NATO do të ndihmojë në evitimin e konfliktit në Ballkan

Stoltenberg: NATO do të ndihmojë në evitimin e konfliktit në Ballkan

Postuar: 06/12/2017 - 16:11

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u ka bërë thirrje vendeve të Ballkanit që t’i ulin tensionet.
 
“Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve ta bëjnë atë që munden për reduktim të tensioneve, për evitimin e retorikës nxitëse dhe të sigurojnë që ne të mos shohim përsëri ndonjë konflikt të armatosur në këtë rajon”, tha sot zoti Stoltenberg, në një konferencë për gazetarë në Bruksel, në ditën e dytë të takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s.
 
Më tutje ai theksoi se përgjegjësinë kryesore për evitimin e konflikteve eventuale, “natyrisht e kanë vendet e rajonit, por NATO do të jetë aty për të ndihmuar, mbështetur dhe për të siguruar se ne i shmangemi çfarëdo lloji të konfliktit të armatosur në Ballkanin Perëndimor”. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 22

Lajme nga e njejta kategori

Bullgaria kërkon linjën direkte gazi natyror nga Rusia

Postuar: 21/05/2018 - 17:07

Mes debatit evropian të sigurisë së energjisë dhe diversifikimit të burimeve, Bulgaria ka propozuar sot ndërtimin e një linje direkte gaze nga Rusia.
 
Serbia, Azerbaixhani nënshkruajnë planin e partneritetit strategjik

Postuar: 21/05/2018 - 15:58

Presidenti serb Aleksandar Vucic u takua sot në kryeqytetin azer Baku, më homologun e tij Ilham Aliyev, në një pritje me nderime ushtarake, që u ndoq nga takimi plenar mes dy
Media ruse: SHBA mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse nuk e pranon Kosovën

Postuar: 21/05/2018 - 15:27

“SHBA-të mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse Beogradi nuk e pranon planin e Perëndimit për Kosovën.
Vulin: Nëse për BE ka rëndësi veç Kosova, është koha të ndërrojmë politikën e jashtme

Postuar: 21/05/2018 - 15:25

Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin tha sot se nëse për BE-në është e rëndësishme vetëm raporti ndaj problemit të Kosovës dhe nëse përcakton kushtet që ajo e di se nuk do t
Kukan kundër Macron për zgjerimin e BE me Ballkanin Perëndimor

Postuar: 21/05/2018 - 15:16

Eurodeputeti Eduard Kukan ka deklaruar për “Veçernje Novosti” se pa Ballkanin Perëndimor Evropa nuk është e plotë.
Kurti: Dialogu me Serbinë pa Thaçin e Tahirin, po dështon vendin

Postuar: 21/05/2018 - 15:13

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha sot në një konferencë për media se së fundi është paralajmëruar finalja e madhe e dialogut, po mbase do të jetë edhe një çerekf
Haradinaj: Në qershor marrim vlerësimin për vizat, besoj pozitiv

Postuar: 21/05/2018 - 15:12

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj tha sot pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës se në qershor do ta kenë vlerësimin e institucioneve të Bashkimit Evropian për vizat, ndër