BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Rajoni

Subvencionohen faturat e energjisë elektrike me 600 euro në vendin fqinj, ja sa familje e përfitojnë

Subvencionohen faturat e energjisë elektrike me 600 euro në vendin

Greqia do të subvencionojë deri në 600 euro për faturat e energjisë elektrike. Mësohet se nga vendimi do të përfitojnë rreth 95% e familjeve.

Sipas mediave vendase, Power Pass do t’u mundësojë tatimpaguesve të paraqesin dokumentet për kompensim për rritjet e tepërta të çmimeve të faturave të energjisë elektrike nga dhjetori i kaluar deri në fund të majit.

Amendamenti i paraqitur në Kuvend sqaron se ndihma do t’u jepet tatimpaguesve me të ardhura vjetore neto familjare në vitin 2020, pas tatimit, deri në 45 mijë euro. Kjo rrit ndjeshëm përfituesit që mund të kompensohen nga shteti në shuma nga 18 deri në 600 euro.

Platforma ishte e hapur për dy javë dhe me përfundimin e dorëzimit të aplikimeve do të vijojë likuidimi i tyre me synim plotësimin e saj brenda një jave. Sipas vlerësimeve të drejtuesve të stafit financiar, pas dhjetëditëshit të parë të korrikut, shumat do të derdhen në llogaritë bankare të përfituesve ashtu siç do të jenë deklaruar në platformën elektronike.

Masa e ndihmës do të arrijë në 60% të rritjes së faturave të energjisë elektrike të lëshuara gjatë periudhës raportuese, pra nga data 1 dhjetor 2021 deri më 31 maj 2022.

Shuma e ndihmës është pa taksa.