BREAKING NEWS

Video e kryebashkiakut të Bulqizës duke pirë kokainë / Zbardhet lëvizja urgjente e SPAK

Video e kryebashkiakut të Bulqizës duke pirë kokainë /
x

Rajoni

Sulmi në Paris, gazetarët kosovarë solidarizohen me viktimat: Nuk mund ta përshkruajmë me fjalë atë ndjejmë

Sulmi në Paris, gazetarët kosovarë solidarizohen me viktimat: Nuk
Gazetarët e Kosovës janë bashkuar sot me tubimet përkujtimore në nderim të viktimave në Paris, me moton "Je suis Charlie", (Unë jam Charlie). 
 
“Kjo është një ditë e dhimbshme për ne dhe me fjalë nuk mund të përshkruhet ajo çfarë ndjejmë për kolegët tanë. Në solidarizohemi me ta. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës vlerëson se sulmi i djeshëm dhe çfarëdo sulmi ndaj mediave, ndaj gazetarëve, është një përpjekje e dështuar për ta mbytur fjalën e lirë”, është shprehur Kryetari i Asociacionit të gazetarëve të Kosovës, Zekiria Shabani.
 
Ndërkohë, me gazetarët janë bashkuar edhe zëvendës ambasadorja e Francës në Kosovë, Lise Motomalaya, e cila falënderoi kosovarët për solidarizimin ndaj viktimave dhe familjeve të tyre. Mësohet se sulmi terrorist është dënuar dhe nga Bashkësia Islamike e Kosovës, e cila ka ngushëlluar ambasadoren franceze, duke dënuar ashpër sulmin. 
 
"Vlerat njerëzore  në përgjithësi, toleranca e bashkëjetesa mes të ndryshmëve në origjinë, bindje apo dhe përkatësi fetare dhe liria e fjalës në veçanti, janë institucione të cilat qëndrojnë në themel të së sotmes dhe të ardhmes se përbashkët evropiane”, thuhet në reagimin e Bashkësisë Islame të Kosovës.