BREAKING NEWS

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste
x

Rajoni

Surpriza të pakëndshme nga Greqia, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit

Surpriza të pakëndshme nga Greqia, ja sa raste të reja janë

Ministria e Shëndetësisë së Greqisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar pozitivë me koronavirus 2,198 raste të reja, nga të cilat 21 u zbuluan pas kontrolleve në kufijtë hyrës të shtetit.

Kështu numri i përgjithshëm i rasteve që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 76,403, nga të cilat 53.9% janë burra.

4,675 (6.1%) konsiderohet se kanë të bëjnë me udhëtime nga jashtë dhe 19,638 (25.7%) kanë të bëjnë me një rast tashmë të njohur.

400 qytetarë grekë po trajtohen me intubim. Mosha e tyre mesatare është 65 vjeç. 126 (31.5%) janë gra dhe pjesa tjetër janë burra.

79.5% e pacientëve të intubuar kanë një sëmundje themelore ose janë 70 vjeç ose më të vjetër. 383 pacientë janë liruar nga ICU.

Po ashtu kanë humbur betejën me koronavirusin 59 pacientë, duke e cuar numrin e viktimave në 1165. 473 (40.6%) gra dhe burrat e tjerë.