BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Rajoni

Takimi i shumëpritur Mitsotakis-Erdogan, paralajmërohen zhvillime të bujshme

Takimi i shumëpritur Mitsotakis-Erdogan, paralajmërohen zhvillime

Pas përqafimit të Nikos Dendias me Mevlut Tsavousoglou, jashtë restorantit Dionysos të Dielën e kaluar, shumë prisnin që bisedimet greko-turke në Athinë mund të jepnin rezultate mbresëlënëse, ose edhe të ndryshme, nga situata “jo-luftë” e muajve të mëparshëm. Sidoqoftë, situata reale përshkruhet më së miri nga deklarata e Nikos Dendias se “ne dhe Turqia jemi plotësisht të vetëdijshëm për çështjet e ndryshme dhe në disa, shumë serioze, të pozicioneve diametralisht të kundërta që ne përfaqësojmë”.

Gazeta Protothema i ka kushtuar një artikull analize vijimit të dialogut dhe marrëdhënieve midis dy vendeve, ku pas takimit Dendias-Tsavousoglou pritet dhe takimi i kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis dhe presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan. Sipas saj takimi i 14 qershorit do të zhvillohet në Bruksel pas një takimi të udhëheqësve të NATO-s.

Ata ranë gjithashtu kanë rënë dakord që Greqia dhe Turqia do të njohin reciprokisht certifikatat e Covid-19 të lëshuara nga të dy qeveritë, në mënyrë që qytetarët e të dy vendeve që janë vaksinuar ose testuar negativ të mund të vizitojnë vendin fqinj.

”Qëllimi nuk është të përsërisim atë që ndodhi në verën e vitit 2020 dhe të japim stimuj për Grekët për të udhëtuar në Turqi dhe Turqit në ishujt Grekë, në mënyrë që t’i japin një shtysë industrive tona të turizmit.”– tha Dendias.

Me nxitjen e Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë, diplomatët grekë dhe turq ranë dakord në një takim midis Dendias dhe Tsavousoglu për të kufizuar pasojat e bllokimit të fundit të dy ministrave të jashtëm në Ankara. Në bisedimet e datës 15 prill, publiku, në një transmetim të drejtpërdrejtë të një grindjeje midis Nikos Dendias dhe Mevlut Tsavousoglou, nuk la asnjë dyshim se marrëdhëniet midis dy vendeve duken jomiqësore dhe në çdo kohë mund të tensionohen dhe të çojnë në situata të pavarura.

Dialogu përçarës midis Dendias dhe Tsavousoglou në Ankara kishte filluar kur Ministri i Jashtëm turk kishte denoncuar Athinën për mos pranimin e identitetit të “qytetarëve turq” dhe pakicës së supozuar turke të Thrakisë! Ministri i Jashtëm grek kishte dhënë përgjigje tronditëse duke kritikuar Turqinë për shkelje nga luftëtarët turq në Egje dhe fluturimet mbi ishujt grekë, memorandumin e paligjshëm Turko-Libian me të cilin Ankaraja përpiqet të uzurpojë zonat detare në të cilat Athina ka të drejta sovrane dhe imigracionit, duke fituar pranimin universal të opinionit publik.

Me “motivimin” e ngutshëm të diplomatëve nga Uashingtoni dhe Berlini, Ministritë e Jashtme Greke dhe Turke ranë dakord në takimin e 31 majit në Athinë për të shmangur një përballje publike midis Nikos Dendias dhe Mevlüt Tsavousoglu. Në kontekstin e pajtimit, delegacionet turke dhe greke kishin informuar njëri-tjetrin për përmbajtjen e deklaratave të bëra para kamerave nga Nikos Dendias dhe Mevlut Tsavousoglou. Pasi ranë dakord për atë që të njoftonin publikisht, Athina dhe Ankaraja bënë një hap përpara në mënyrë që takimi i ardhshëm katër-në-katër i Kyriakos Mitsotakis me Tajip Erdogan në Bruksel të zhvillohej në një atmosferë më miqësore.

“Askush nuk donte të përsëriste atë që ndodhi në Ankara në 15 Prill, por në fakt ne jemi aq larg sa ishim në të kaluarën,”– vëren një burim diplomatik, duke përshkruar thelbin e marrëdhënieve Greko-Turke në kohën e tanishme.