BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Rajoni

Takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel sërish në vëmendjen e mediave greke: Kosova i vendos kushte Serbisë, kërkon njohjen dhe bashkimin e komunave serbe

Takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel sërish në

Normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë ka marrë sërish vëmendjen e mediave greke.

Protothema.gr shkruan se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se nuk mund të lejojë formimin e Unionit të Komunave Serbe (ZSO) pa njohjen paraprake de facto nga pala serbe.

“Në takimin në Bruksel (më 14 shtator) e thashë qartë se nuk mund t’u ofroj kafe pa filxhan . Njohja e parë de facto, sepse korniza ligjore për themelimin e Unionit të Komunave është Kushtetuta e Kosovës dhe jo Kushtetuta e Serbisë”, tha Albin Kurti në një konferencë për mediat, ka cituar Protothema.gr.

Kryeministri kosovar tha se Beogradi është kryesisht i interesuar për kompetencat ekzekutive të Unionit të Komunave Serbe, duke theksuar se qeveria e tij nuk do t’i japë një pushtet të tillë një institucioni të vetëqeverisjes lokale.

Kurti shprehu pakënaqësinë e tij për qëndrimin e të dërguarit të posaçëm të BE-së,  Miroslav Lajçak, duke theksuar se për shumë çështje gjatë negociatave koordinohet me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç.

Raundi i tjetër i dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës i mbajtur më 14 shtator, në nivelin më të lartë politik, në Bruksel përfundoi me dështim.

Të dyja palët nuk arritën të bien dakord për udhërrëfyesin për zbatimin e planit evropian për normalizimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë të propozuar nga Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme Josep Borel dhe Lajçak. Propozimi parashihte fillimin nga Prishtina të procesit për themelimin e Unionit të Komunave Serbe, ndërsa në të njëjtën kohë Beogradi do të fillonte t’i përmbushte detyrimet e veta.