Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Takimi me Zaev, Makarti jep vlerësimet: Marrëveshja e Prespës me Greqinë është pikë kyçe

Postuar: 22/05/2019 - 23:38

Kryeministri i Qeverisë Zoran Zaev, sot, u takua me drejtorin e Instituti Ndërkombëtar Republikan (IRI) për Evropën, Poll Makarti, i shoqëruar nga më shumë përfaqësues të Institutit, i cili i shprehu urimet për ndryshimet e arritura pozitive në shtet, duke i vlerësuar si kyçe Marrëveshjen e Prespës me Greqinë dhe përmbylljen e reformave të filluara për realizimin e aspiratave euroatlantike.

Siç kumtoi pres shërbimi qeveritar, drejtori për Evropën i IRI-it, e vlerësoi si shumë të mirë bashkëpunimin e deritanishëm me Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut në më shumë projekte dhe shprehu gatishmëri për vazhdimin e saj duke propozuar më shumë nisma ku mund të ndihmohen ekspertët e Institutit.

Kryeministri Zaev, nga ana tjetër, thuhet, në takimin e me përfaqësuesit e Institutit Republikan Ndërkombëtar e theksoi miqësinë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) lidhur me çështjet strategjike për shtetin duke theksuar se bashkëpunimi me institucionet amerikane dhe organizatat është veçanërisht i rëndësishëm, për integrimin e vendit në NATO dhe Bashkimin Evropian.

Kryeministri Zaev në takim informoi edhe për momentin politik aktual në vend dhe e potencoi, siç thekson, angazhimin e Qeverisë për realizimin e dialogut inkluziv me opozitën dhe vazhdimin e reformave në sferat kryesore në mesin e së cilave gjyqësi, në sistemin e sigurisë, administratën publike, luftën me korrupsionin me qëllim që të ruhet momenti progresiv për realizimin e anëtarësimit në BE, gjegjësisht marrja e datës për fillimin e negociatave kësaj vere.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/06/2019 - 15:03

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje në Turqi, ka zhvilluar mbrëmë një takim katërorësh me përfaqësues të dhjetëra shoqatave dhe organizatave të ndryshme shqiptare në Stamboll.
 

Postuar: 20/06/2019 - 14:49

Dje kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vendosur të largojë nga të gjit

Postuar: 20/06/2019 - 12:52

Vendimi i djeshëm i Kadri Veselit për të larguar nga pozitat partiake dhe institucionale të gjith

Postuar: 19/06/2019 - 15:29

Instituti për Hulumtime Politike (IPIS) ka realizuar një anketë të mendimit publik për një peri

Postuar: 19/06/2019 - 15:17

Bullgaria nuk do të bëjë kompromis kur bëhet fjalë për heroin anti-otoman Goce Dellçev.

Postuar: 19/06/2019 - 15:03

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me shqetësim i ka lexuar konkluzionet zhgënjyese të Këshill

Postuar: 19/06/2019 - 15:00

Ambasadori i BE në Maqedoninë e Veriut sot tha se duhet “ti përveshim duart, të vazhdojmë