BREAKING NEWS

E veshur sportive dhe duke shijuar tingujt e çiftelisë, ambasadorja Yuri Kim shfaqet si kurrë më parë (Pamjet)

E veshur sportive dhe duke shijuar tingujt e çiftelisë, ambasadorja
x

Rajoni

“Tani është koha për kryeministrin e parë shqiptar”, zv. kryeministri i Maqedonisë së Veriut bën deklaratën e fortë

“Tani është koha për kryeministrin e parë

Zv. kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani ka komentuar deklaratat e kryetarit të BDI-së Ali Mehmeti për të zgjedhur kryeministrin e parë shqiptar.

Mehmeti në një video-mesazh në rrjetin social “Facebook”  u shpreh me kërkesë për zgjedhjen e kryeministrit të parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut.

Ai gjithashtu theksoi se është momenti që Maqedonia e Veriut të ketë kryeministrin e parë shqiptar: “Tani është koha për kryeministrin e parë shqiptar 2020. Idetë tona kanë qenë vizionare dhe strategjike për të krijuar barazi në vend”, u shpreh ai.

Më tej ai u shpreh se partitë politike nuk po arrijnë konsensusin për një datë zgjedhjesh, ndërsa shtoi edhe se pandemia ka krijuar vështirësi.

“Njerëzit në këto kushte pandemie mund të na keqkuptojmë kur hapim debatin e zgjedhjeve, por jemi të detyruar. Zgjedhjet e njëanshme do të sjellin edhe krizë politike, përveç krizës shëndetësore”, tha më tej Osmani.

I ndalur të situata e COVID-19, Osmani theksoi e tashmë Maqedonia po përballet edhe më vështirësi të shkaktuar nga koronavirusi dhe se duhet një stabilitet i madh politik për të menaxhuar pasojat e pandemisë.