BREAKING NEWS

"Akt i turpshëm dhe skandaloz"/ Sulmi ndaj Berishës, reagon ashpër ‘VATRA’

"Akt i turpshëm dhe skandaloz"/ Sulmi ndaj Berishës, reagon
x
BREAKING NEWS

Deklaroi se Gerti Shehu kishte probleme të shëndetit mendor, doktori merret në pyetje nga policia

Deklaroi se Gerti Shehu kishte probleme të shëndetit mendor, doktori
x
BREAKING NEWS

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës, reagon Met Rrumbullaku

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës,
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e objektit të shkatërruar, dyshohet se...

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x

Rajoni

Të gjithë ambasadorët të zhgënjyer me Vuçiçin, BE e kërcënon me ndërprerje të negociatave, presidenti serb mban shpresa tek Orban

Të gjithë ambasadorët të zhgënjyer me

Një presion i fortë ka ardhur nga Perëndimi për Serbinë. Kërcënimet nga BE kanë ardhur deri aty sa po kërkohet ndërprerja e negociatave me Beogradin nëse nuk ndryshon qëndrim për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe njohjen e Kosovës. Nga ana tjetër, Serbia nuk po bën asnjë hap pas. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po gjen mbështetje tek Viktor Orban i Hungarisë. Ish e ngarkuara me punë në ambasadën amerikane në Beograd nga viti 2007 deri në vitin 2010, Jennifer Brush, u shpreh se Bashkimi Evropian nuk kërkoi shumë dhe nuk mori shumë nga Serbia, duke përfshirë njohjen e përgjegjësisë për luftërat e viteve 1990, dhe se të gjithë ambasadorët janë të zhgënjyer me Vuçiçin. Lidhur me këto pretendime ka reaguar kryeministrja Ana Branbiç, e cila ka thënë se ka ikur koha kur ambasadorët ishin të vetmit që duhet të kënaqeshin me Presidentin dhe Qeverinë e Serbisë. Jennifer Brash, ish-zëvendës shefe e misionit dhe e ngarkuar me punë në Ambasadën Amerikane në Beograd, thotë se në procesin e anëtarësimit të Serbisë në Union, problem nuk është vetëm qëndrimi i Beogradit për Rusinë, apo çështja e Kosovës, por edhe gjendja e demokracisë. “Ambasadorët me radhë u përpoqën të bisedonin me Vuçiçin dhe përpiqeshin ta inkurajonin atë të ishte një lider transformues që do të bënte një largim nga vitet ‘90 dhe do ta transformonte Serbinë në një anëtare konstruktive dhe produktive të Bashkimit Evropian dhe rendit botëror liberal dhe të gjithë mbetën të zhgënjyer”, tha Jennifer Brush.

Reagon ashpër Serbia

Duke iu përgjigjur deklaratave të Jennifer Brush, kryeministrja Ana Brnabiç thotë se ka kaluar koha kur ambasadorët ishin të vetmit që duhej të kënaqeshin me presidentin dhe Qeverinë e Serbisë. “Deklarata e Jennifer Brash është një tjetër tregues se sa shumë ka ndryshuar Serbia, ka shkruar Brnabi? në Twitter. “Faturën e ngarkesës nga koha kur ambasadorët ishin të vetmit që duhej të kënaqeshin me presidentin dhe qeverinë. Njerëzit- më pak të rëndësishëm. Një tregues tjetër se sa shumë ka ndryshuar Serbia”, ka thënë Brnabiç për deklaratën e Brashovës, e cila ndër të tjera tha se “BE-ja nuk kërkon shumë dhe nuk ka marrë shumë nga Serbia, përfshirë edhe njohjen e përgjegjësisë për luftërat e 1990”. Gjithashtu, ministri i Punëve të Brendshme, Aleksandër Vulin, lidhur me pretendimet e ish-të ngarkuarit me punë në Ambasadën Amerikane, Jenifer Brush, tha se serbët janë të kënaqur me presidentin Aleksandër Vuçiç, ambasadorët janë të zhgënjyer dhe se kështu duhet të mbetet. “Jennifer Brush tha të vërtetën e madhe, të gjithë ambasadorët amerikanë ishin dhe janë të pakënaqur me Vuçiçin”. “Ashtu si ambasadorët ishin të kënaqur me të gjithë paraardhësit e Vuçiçit, ata gjithashtu ishin të pakënaqur me Vuçiçin”, tha Vulin në deklaratë.

Vuçiç gjen mbështetje tek Orban

Vuçiç ka marrë një sinjal shumë të qartë dhe nga ambasadorja e re gjermane në Serbi, Anke Konrad për vendosjen e sanksioneve ndaj Vladimir Putinit. Por, siç thonë në Beograd, ai ende beson se mund të shpëtojë përsëri pa shqetësime të mëdha për veten e tij dhe shpreson se deklarata e tij se Serbia nuk do të njohë aneksimin rus të katër rajoneve të Ukrainës do t’i “llogaritet”. Serbia ka mbërritur në një udhëkryq. Vendi nuk mund të vazhdojë politikat e tij që përfshijnë aspiratat për t’u bërë anëtar i Bashkimit Evropian. Nga ana tjetër, Vuçiç mban shpresat tek Orban. Hungaria është vendi tjetër që me politikat e saj po përçan Evropën në luftën kundër Rusisë. Presidenti serb do të zhvillojë sot një takim me Orban. Pra Vuçiç beson se Viktor Orban mund ta shpëtojë. Ai po pret të shohë se si do të zhvillohet situata me formimin e qeverisë së re në Itali, pavarësisht se fituesi i zgjedhjeve, e djathta Giorgia Meloni tha se Italia do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe se ai mbetet me politikën e Brukselit.