BREAKING NEWS

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e PD, zbardhen me shpejtësi detajet e minutave të fundit

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e
x
BREAKING NEWS

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e Alda Klosit? Ja si përgjigjet avokati i ish-zyrtares

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e
x
BREAKING NEWS

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi bashkëpunëtores së tij pas shpalljes “non grata”, fton militantët të “rrethojnë” Kuvendin dhe dërgon “kamikazë” te shtëpia e Ramës në Surrel

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi
x
BREAKING NEWS

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon menjëherë avokati i saj: Ka pasur një debat të gjatë në këtë seancë. Ja versioni që ka dhënë Rozeta Dobi për herë të katërt

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon
x
BREAKING NEWS

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu gjetën mbi 500 mijë euro cash në banesë

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë sërish, ja pse kreu i “Foltores” nuk do futet në zgjedhjet e 14 majit me logon e PL dhe dera e hapur e pazarit për “non gratin” e lirinë e Shkëlzenit

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe vartëses rëndojnë pozitat, ish-ministri fluturon drejt Suedisë

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë merr vendimin për Jeton Lamin

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë
x

Rajoni

Televizioni shtetëror rus: Ballkani dhe Polonia në shënjestër të Vladimir Putin, ja kur Rusia do të vendosë të nisë pushtimin e tyre

Televizioni shtetëror rus: Ballkani dhe Polonia në

Televizioni shtetëror rus diskutoi strategjinë e planifikuar ruse për vitet e ardhshme. Ekspertët e tyre, së bashku me deklaratat se gjuha ukrainase nuk ekziston, parashikuan se Rusia do t'i bashkojë vendet fqinje në "një shtëpi të madhe ruse", me zgjerimin eventual në Ballkan dhe Poloni. “Tani, nga njëra anë, shumë kanë arsye të dëshpërohen, por nëse i shikoni gjërat nga një këndvështrim tjetër, Rusia po lufton me fitore kundër më shumë se një miliardë perëndimorëve. Gjatë gjithë këtij viti, Perëndimi nuk arriti të kapërcejë Rusinë. Çdo rus mesatar do të pajtohet me mua ne kemi ujë të nxehtë, ushqim, punë, punë të transportit publik. Ekonomia jonë po rindërtohet”, tha eksperti rus Nikolai Vavilov në një emision në kanalin Rusia 1. “Në fakt, bëhet fjalë për fitoren e Rusisë. Nuk ka asnjë izolim për ne, sidomos tani që Kina na është bashkuar. Na u bashkuan India, Azia Juglindore, Afrika dhe Amerika Latine. Nuk ka izolim sepse ne jemi fituesit në këtë operacion masiv special”, shtoi ai. “Unë jam filolog. Gjuha ukrainase nuk ekziston. Ekziston vetëm dialekti ukrainas. Ju duhen dy javë për të studiuar këtë dialekt. Në thelb, pse Perëndimi ka kaq frikë nga ne? Armiku është përballë Moskës. Dhe nëse Perëndimi nuk mund të bëjë asgjë, për 10, 15 apo 20 vjet ne do të rifitojmë të gjithë territorin”, tha Vavilov. "Ne do t'i bashkojmë të gjitha ato kombe që pretendojnë se janë të pavarura në një shtëpi të madhe ruse." Çfarë do të thotë ajo? Në Evropën me 500 milionë banorë, do të ketë një kolektiv prej 200 milionë banorësh që flasin rusisht dhe që mund të pretendojnë me qetësi Ballkanin, Poloninë e kështu me radhë”, tha më tej ai. “Janë 80 milionë gjermanë, përfshirë pakistanezë, turq dhe arabë”. Ka 60 milionë anglezë, duke përfshirë edhe pakistanezë dhe të tjerë. Një komb udhëheqës do të shfaqet në Evropën Lindore. "Perëndimi nuk do të jetë në gjendje të bëjë asgjë," shtoi ai. "Në 10 deri në 15 vjet, një komunitet i madh do të shfaqet." Çfarë do të thotë ajo? Kjo do të thotë se do të hedhim kostumin 20 apo 30-vjeçar, kostumin e konsumuar të globalizmit. Ne duhet ta zëvendësojmë atë me një ideologji të re, një botëkuptim të ri, struktura të reja shoqërore dhe politike”, përfundoi Vavilov.

“Bota ruse”, doktrina e re e Putinit

Presidenti rus Vladimir Putin miratoi një doktrinë të re të politikës së jashtme të bazuar në konceptin e një “bote ruse”, një nocion që ideologët konservatorë e kanë përdorur për të justifikuar ndërhyrjen jashtë vendit në mbështetje të të gjithë vendeve që flasin rusisht. “Politika humanitare” prej 31 faqesh, e botuar më shumë se gjashtë muaj pas luftës në Ukrainë, citon se Rusia duhet “të mbrojë, mbrojë dhe promovojë traditat dhe idealet e botës ruse”. Edhe pse paraqitet si një lloj strategjie e fuqisë së butë, ajo është e rrënjosur në idetë zyrtare për politikën dhe fenë ruse, të cilat disa ekstremistë i kanë përdorur për të justifikuar pushtimin e pjesëve të Ukrainës nga Moska dhe mbështetjen për njësitë separatiste pro-ruse në lindje të Vendit . “Federata Ruse ofron mbështetje për bashkatdhetarët e saj që jetojnë jashtë vendit për të përmbushur të drejtat e tyre, për të siguruar mbrojtjen e interesave të tyre dhe ruajtjen e identitetit të tyre kulturor rus”, citohet zyrtarisht Shefi i Kremlinit  u shpreh se lidhjet e Rusisë me bashkatdhetarët e saj jashtë vendit e lejuan atë të “forconte në skenën ndërkombëtare imazhin e saj si një vend demokratik që përpiqet të krijojë një botë shumëpolare”. Rusia ka vazhduar ta konsiderojë hapësirën ish-sovjetike, nga Balltiku në Azinë Qendrore, si sferën e saj legjitime të ndikimit, një nocion që shumë prej këtyre vendeve, si dhe Perëndimi, i kanë rezistuar. Doktrina e re thotë se Rusia duhet të rrisë bashkëpunimin me kombet sllave, Kinën dhe Indinë dhe të forcojë më tej lidhjet e saj me Lindjen e Mesme, Amerikën Latine dhe Afrikën.

 

Më të lexuarat