BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Rajoni

Tensione të forta në Serbi, policia “në këmbë”, Vuçiç përkulet përpara presionit të Perëndimit, shtohen kërcënimet se do të ketë gjak sot në Beograd

Tensione të forta në Serbi, policia “në

Sot, Beogradi do të jetë në një gjendje të vërtetë rrethimi, të cilat nuk i ka përjetuar për një kohë të gjatë. Të gjithë presin me padurim se çfarë mund të ndodhë. "Demonstrata nuk do të mbahet dhe nuk do të ketë asnjë ndryshim në atë vendim," tha presidenti serb Aleksandar Vuçiç disa ditë më parë, duke iu referuar EuroPride 2022, të organizuara nga komunitetet LGBTI. Në bazë të asaj deklarate, edhe Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë e ka refuzuar propozimin për itinerarin që është dashur të bëjë Pride. Megjithatë, presidenti serb mohoi gjithçka dhe me sa duket, për shkak të presionit të madh nga ambasadat perëndimore (ambasadorët amerikanë, britanikë, holandezë dhe norvegjezë e ftuan atë dhe njoftuan pjesëmarrjen e tyre në ngjarje) dhe Brukselit e miratuan shëtitjen e Europride, aq më tepër që organizatorët, të rrethuar nga mbështetja evropiane, thanë se nuk u interesojnë ndalesat dhe se do të ecin pa marrë parasysh vendimin e autoriteteve. Sigurisht, ata pranuan rrugën e modifikuar. Kështu, sot do të zhvillohet Europride, të cilën Vuçiç e kundërshtoi aq shumë. Mediat pro regjimit sulmojnë “ambasadat” dhe shkruajnë se Amerika po e shtyn Serbinë në luftë LGBT! Shumë rrugë në qendër janë tashmë të mbyllura për qarkullim dhe bllokimi i qendrës së qytetit do të vazhdojë. Policia është në këmbë, Vuçiç është në tension. Të gjitha forcat policore në dispozicion, madje edhe ato shtesë, nga frika e konflikteve të mundshme. Domethënë, tifozët radikalë dhe grupet ultra të djathta tashmë kanë paralajmëruar se “gjaku do shpërthejë” nëse Pride mbahet në qytetin e tyre, dhe mbështetje për një pozicion të tillë ka ardhur edhe nga kreu i KPS-së.

Më të lexuarat