BREAKING NEWS

The CEC is expected to meet urgently, the latest decision to be made for Ori Nebiaj and Petrit Doda is revealed

The CEC is expected to meet urgently, the latest decision to be made for Ori
x
BREAKING NEWS

Albanian justice in mourning! The well-known lawyer of our country passed away at a young age, she needed a marrow transplant abroad, Adriatik Lapaj gives the sad news: I will miss her a lot!

Albanian justice in mourning! The well-known lawyer of our country passed away
x
BREAKING NEWS

The weather surprise for tomorrow, what is expected to happen with the temperatures

The weather surprise for tomorrow, what is expected to happen with the
x
BREAKING NEWS

Pascal Milo seriously accuses the prime minister: Rama lied in the statement he made in Israel, this is what it is about

Pascal Milo seriously accuses the prime minister: Rama lied in the statement he
x
BREAKING NEWS

The man killed the woman with the baby in her belly, shocks the journalist and raises strong questions

The man killed the woman with the baby in her belly, shocks the journalist and
x
BREAKING NEWS

Dramatic evening! Messi "KOs" Mexico, Argentina "takes" Poland to the next stage

Dramatic evening! Messi "KOs" Mexico, Argentina "takes"
x
BREAKING NEWS

Murder of a 35-year-old pregnant woman by her husband, urgent call: Women and girls, we are in danger

Murder of a 35-year-old pregnant woman by her husband, urgent call: Women and
x
BREAKING NEWS

The protest of December 6, PD clarifies the scenario: How will we face Edi Rama, here is what is expected to happen

The protest of December 6, PD clarifies the scenario: How will we face Edi Rama,
x

Rajoni

Kosovo-Serbia tensions, the EU comes out with the immediate move, the latest announcement towards Vur?i? and Kurti becomes clear

Kosovo-Serbia tensions, the EU comes out with the immediate move, the latest

The spokesperson of the European Union for Foreign Policy and Security, Peter Stano, has said that the prime minister of Kosovo, Albin Kurti, and the president of Serbia, Aleksandar Vucic, have been invited to "soon" go to Brussels to find a solution for the illegal Serbian license plates. .

He did not give any date, but said that the meeting should take place "very, very soon" and that the purpose of the meeting is "to find a European solution".

"We have urgently invited both parties to Brussels to find a European solution, a European solution to the current situation, which is among the most serious since 2013, and this is the goal - to have them in Brussels to discuss with the solution. I hope that they will be able to come very soon, and they will discuss, as the chief diplomat of the EU, Josep Borell, has said, before November 21 and not later".

Neither the Government of Kosovo, nor the Presidency of Serbia, have confirmed whether they will be part of the meeting.

Tensions between Kosovo and Serbia have increased since the Government of Kosovo started on November 1 the implementation of its plan for the re-registration of cars with illegal Serbian license plates.

These cars circulate mainly in the north of Kosovo, where the majority population is Serbian and largely controlled by official Belgrade.

The EU spokesman, Peter Stano, did not want to comment on media reports in the region that "a solution has already been reached", but only said that "meetings between EU officials and representatives of the parties are ongoing".

Kurti also confirmed the development of the negotiations on November 18.

He said that the Deputy Prime Minister of Kosovo, Besnik Bislimi, is in constant communication with Brussels to resolve the license plate issue.

According to him, in the coming days it will be seen whether the new negotiations will succeed.

The government of Kosovo wants all cars to be re-registered with RKS, or Republic of Kosovo, plates, but Serbia opposes, insisting on plates neutral to the status of Kosovo.

As a result of the increased tensions, the northern Serbs have abandoned the institutions of Kosovo.

Kurti ka thënë se Beogradi ka urdhëruar të gjithë serbët në veri të Kosovës që të japin dorëheqje, por ai edhe një herë ka bërë thirrje kundër një veprimi të tillë.

“Jemi duke bërë çmos për të ruajtur ligjshmërinë dhe kushtetutshmërinë e vendit tonë nga njëra anë, dhe paqen e sigurinë nga ana tjetër. Unë jam optimist, por qasja e Beogradit ka qenë mjaft destruktive, dhe në ditët në vijim do të shohim sa do të jemi të suksesshëm në këto negociata të reja”.

BE-ja dhe SHBA-ja i kanë kërkuar Kosovës që të shtyjë për dhjetë muaj zbatimin e planit për riregjistrimin e makinave me targa të paligjshme serbe, me qëllim shmangien e tensioneve.

Qeveria e Kosovës, megjithatë, ka nisur zbatimin e tij më 1 nëntor.

Faza e parë e planit parasheh qortimin e shoferëve që vozisin makina me targa të paligjshme; e dyta parasheh gjoba prej 150 eurosh, ndërsa në të tretën do të shpërndahen targa provuese.

Me këtë plan, pritet që nga 21 prilli i vitit të ardhshëm, në komunikacion të lejohen vetëm makina me targa RKS.

Kryediplomati evropian, Josep Borrell, ka thënë se 21 nëntori “nuk duhet të na gjejë pa marrëveshje për targat” dhe situatën aktuale të krijuar për targat e ka konsideruar si “krizën më serioze në dhjetë vjetët e fundit”.

Kosova dhe Serbia kanë nisur negociatat për normalizimin e marrëdhënieve më 2011, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Procesi i negociatave pritet të përfundojë me marrëveshje ligjërisht të detyrueshme.

Although Kosovo declares that this agreement should include mutual recognition, Serbia does not accept, insisting on a "compromise solution"./REL/