BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Rajoni

Tensionet në kufi, diplomati i njohur del me deklaratën 'bombë': Skenari në Veri të Kosovës i orkestruar prej vitesh

Tensionet në kufi, diplomati i njohur del me deklaratën

Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Shqipërim Pula, për situatën në Veri të Kosovës deklaroi se ajo ku duhet vënë theksi dhe shpalosur si e vërtetë, është se Kosova edhe në periudha të mëparshme ka ndërmarrë veprime që kanë pasur vërejtje nga ana e shtetit amerikan.

Në një lidhje me MCN Live, ai tha se këto veprime aktuale janë tërësisht ligjore, për shtrirjen e sovranitetit të shtetit të Kosovës në gjithë territorin e saj.

Pula shtoi se ngjarjet që po ndodhin në Veri të Kosovës janë veprime të orkestruara tërësisht nga Beogradi zyrtar dhe nuk ka asnjë veprim të qëllimshëm nga qeveria e Kosovës.

Ai tha se Kosova nuk ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme për të ndaluar udhëtimet jashtë shtetit.

Situata nuk është e mirë por nuk është vlerësuar nga Këshilli i Sigurisë së Kosovës që do duhej t’i adresonte të gjitha situatat atje për të shpallur një gjendje të jashtëzakonshme për të shmangur udhëtimet ndaj vendit qoftë të Kryeministrit edhe të Presidentes, të cilët kanë shkuar sot në Bratisllavë për të marrë pjesë në Forumin “GLOBSEC2023”.

Me rëndësi është që situata të jetë e monitoruar nga forcat e sigurisë, qoftë vendore dhe ato ndërkombëtare. Në tre ditët e fundit vihet re se nuk janë qytetarët e zakonshëm ata që kanë bërë dhunë dhe vandalizëm, por janë grupet parashtetërore serbe që kanë organizuar një situatë të tillë, duke qenë të ndihmuar nga brenda Serbisë, nga ajo pjesë humanitare ruso-serbe dhe nga një pjesë që janë futur edhe brenda territorit të Kosovës.

Po dokumentohet gjithë situata për të identifikuar se kush janë personat që kanë bërë vandalizëm.

Vërtetë kemi probleme serioze në Kosovë, por nuk duhet lënë pa theksuar se ne prej shumë vitesh kemi pasur një fatkeqësi kombëtare si shumicë në Kosovë, që kemi pasur individë në politikë aktivë, me mangësi thelbësore të identiteti kombëtar, që kanë folur serbisht në gjuhën shqipe, duke parë interesat ekonomike.

Ky skenar i ditëve të fundit nuk është i rastësishëm, por orkestrim prej shumë vitesh, fatkeqësia qëndron te politikanët që kanë parë interesin e tyre personal.

Ka pasur një mungesë vëmendje dhe dashurie për atë pjesë të shqiptarëve në Veri të Kosovës.