BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x

Rajoni

Tensionet në rajon, Greqia mesazh të qartë: Nuk do e njohim Kosovën, askush nuk na bën presion

Tensionet në rajon, Greqia mesazh të qartë: Nuk do e njohim

“Qëndrimi i Greqisë mbetet i pandryshuar dhe nuk kemi ndërmend ta njohim pavarësinë e Kosovës”, kështu është shprehur ministri i Punëve të Jashtme Nikos Dendijas gjatë vizitës së tij të fundit në Beograd . Me rastin e rritjes së aktiviteteve diplomatike të Prishtinës në bisedimet me zyrtarët grekë për njohjen e Kosovës, ai tha se Athina mban marrëdhënie të mira me autoritetet në Prishtinë, veçanërisht në fushën e ekonomisë dhe tregtisë, si dhe se ajo bashkëpunon në kuadër rajonal. organizatat në Evropën Juglindore. I pyetur nëse ka dijeni për deklaratën e mëparshme të Ministres së Punëve të Jashtme të Institucioneve të Përkohshme të Prishtinës, Donika Gervala, se ekziston mundësia që pesë anëtarët e BE-së që nuk e kanë bërë këtë, ta njohin kolektivisht pavarësinë e Kosovës, dhe se Athina do të jetë e para dhe nëse Athina është nën presion për ta bërë këtë, ambasadori tregon se nuk di për një mundësi të tillë. “Ajo në fakt nuk ekziston. Greqia nuk është nën presionin e askujt”, thotë ai. Në deklaratën se kriza aktuale forcon nevojën për nisma rajonale, si Ballkani i Hapur , dhe pyetja nëse intensifikimi i bashkëpunimit në kuadër të nismës Katërpalëshe, e cila përfshin Greqinë, Bullgarinë, Rumaninë dhe Serbinë, mund të jetë një përgjigje për kriza në rritje, ai thekson se bashkëpunimi në Katërkëndësh është ngadalësuar për shkak të pandemisë.“Tani që situata po përmirësohet, ka vend për të besuar se së shpejti do të mbahet një takim i ri”, tha ai. I pyetur nëse ekziston mundësia e heqjes së roaming për turistët serbë në Greqi, ambasadori thotë se qeveria në Athinë inkurajon ofruesit e telefonisë celulare të ulin çmimet, por se për shkak të ligjit të BE-së, nuk mund të vendosë masa të tilla për kompanitë që ofrojnë shërbimet telefon dhe celular.