BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Rajoni

Tensionet në Veri të Kosovës/ Reagon sërish Rusia, ja lëvizjet që duhet të bëjnë SHBA dhe BE

Tensionet në Veri të Kosovës/ Reagon sërish Rusia, ja

 Një tjetër reagim ka ardhur nga Moska lidhur me situatën e krijuar në Veri të Kosovës.

"Tensioni në Kosovë vazhdon të rritet dhe trazirat e djeshme në veri të krahinës autonome serbe erdhën nga një pikë kritike, edhe pse është një situatë që mund të ishte zgjidhur plotësisht me kompromis,”-kështu u shpreh sot zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova.

Sipas saj, KFOR-i jo vetëm që tregoi joprofesionalizëm, por edhe u bë burim i dhunës së panevojshme dhe faktor që çoi në përshkallëzimin e situatën.

“Në fund, ata që kanë për obligim mbrojtjen e popullatës vendase serbe nga arbitrariteti i kosovarëve, por kësaj here u vunë në anën e Prishtinës ksenofobike dhe në fakt u bënë bashkëpunëtorë të terrorit në formën e truprojave për mashtruesit shqiptarë të Kosovës. Si rezultat, dhjetëra njerëz u shtruan në spital, disa prej të cilëve janë në gjendje të rëndë,"- tha Zakharova.

Ajo theksoi se respektimi selektiv i Rezolutës 1244 të OKB-së çoi në keqinterpretimin e NATO-s për rolin e KFOR-it në Kosovë, dhe për këtë arsye gjendja nuk është neutrale sot, siç duhet të jetë. Në kushte të tilla, siç u shpreh ajo më tej, “nuk mund të bëhet fjalë për besim”, Perëndimi duhet të kishte menduar shumë më herët përpara se të “shpërndante ‘kryetarët’ shqiptarë në katër komuna që nuk përfaqësojnë asgjë”, megjithatë shton se ka ende kohë për të ndryshuar situatën nëse perëndimorët janë "me të vërtetë të interesuar për paqen dhe stabilitetin".

Sipas Rusisë, situata zgjidhet, mjafton që SHBA-ja dhe BE-ja të kërcënojnë me sanksione kryeministrin Albin Kurti. 

Si paraqitet situata në veri të Kosovës? 

Qytetarët serbë kanë dalë sot sërish në protestë në veri të Kosovës për të ndaluar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në selitë e komunave në veri Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviç. Protesta ka nisur pa incidente, ndërsa KFOR dhe Policia e Kosovës kanë ngritur barrikada sigurie rreth ndërtesave shtetërore për të shmangur përshkallëzimin e situatës. Ndërkohë, kryekomunarët kanë njoftuar se për shkak të situatës, ata sot nuk do të paraqiten në zyrat e punës. KFOR ka bërë thirrje për uljen e tensioneve nga dy palët e konfliktit Kosovë-Serbi, ndërsa ka kërkuar që të mbahet përgjegjësi për ushtarët e plagosur. Ngjarja është në zhvillim.