BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Rajoni

Tensioni mes Serbisë dhe Kosovës për reciprocitetin e targave, Milaim Zeka i del për herë të parë në krahë Albin Kurtit: Vendimi i tij është super i domosdoshëm

Tensioni mes Serbisë dhe Kosovës për reciprocitetin e targave,

Prej 48 orësh, ka tension mes Serbisë dhe Kosovës për shkak të vendimit të qeverisë kosovare për të vendosur masën e reciprocitetit në lidhje me kalimin e automjeteve në të dyja anët e kufirit.

Milaim Zeka, i cili njihet si kritiku më i ashpër i kryeministrit të Kosovës ka folur gjatë një bisede televizive në lidhje me këtë temë, duke i dalë në krah Albin Kurtit për këtë vendim.

“Sa herë që dikush dëshiron të dijë se sa i vjen era shtet Kosovës, e mira është të ndodhin “provokime të tilla” nga ana e qeverisë së Kosovës. Dihet që ne prej shpalljes së pavarësisë dhe deri më sot, kemi qenë një shtet i nëpërkëmbur jo vetëm nga Serbia, por edhe nga BE. Ata njerëz të cilët thonë ose mendojnë që ne po shkojmë drejt një lufte të re, janë tërësisht në linjën e presidentit serb Aleksandër Vucic, i cili krejt këtë paradë ushtarake është duke e bërë në kohën kur në Neë York të SHBA do të mbahet mbledhja e Këshillit të Sigurisë. Mbi bazën e kësaj, Vucici po dëshiron të fitojë poena politik brenda Serbisë dhe në anën tjetër, përpara faktorit ndërkombëtar të tregojë Kosovën si një shtet që di të bëjë provokime.

Unë mendoj që vendimi i kryeministrit të Kosovës Albin Kurti jo vetëm është super i domosdoshëm dhe me vend, por është paksa i vonuar dhe vendime të tilla është dashur të marrin edhe qeveri të tjera përpara Kurtit.

Unë personalisht e ndaj luftën e brendshme politike nga lufta e jashtme që për fatin e zi të kombit shqiptar, as Tirana, as Prishtina nuk kanë ditur asnjëherë ta bëjnë këtë ndarje”, tha Milaim Zeka.