BREAKING NEWS

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti s’ka ndodhur në asnjë vend të botës!

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti
x

Rajoni

Tërmeti i fortë godet Greqinë, sizmiologët paralajmërojnë: Ja çfarë pritet të ndodhë në 24 orët e ardhshme

Tërmeti i fortë godet Greqinë, sizmiologët

Sipas sizmiologëve, tërmeti i fuqishëm që tronditi sot Greqinë pritej sepse epiqendra është një zonë sizmike.

Siç konfirmohet nga profesori i sizmologjisë në Universitetin Aristoteli të Selanikut, Costas Papazachos, tërmeti kishte një madhësi prej 6 Rihter dhe epiqendra e tij e saktë ishte 10 kilometra në perëndim të Tirnavos.

Sipas Protothema, Ai vuri në dukje se  kjo zonë në përgjithësi ka tërmete me madhësi të ngjashme, me të fundit në 1781, e cila u vlerësua me 6.2 Rihter. Ai tha se  tronditjet akoma janë duke u regjistruar, siç pritet të ndodhë në 24 orët e ardhshme.

Papazachos nuk e përjashtoi mundësinë e një paslëkundje shumë të fortë të së njëjtës përmasë duke shtuar se do të pasojnë disa tronditje të mëtejshme. Në fakt, Papazachos theksoi se në asnjë rast shkollat ??nuk duhet të hapen nesër.

Ai gjithashtu shtoi se njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm dhe të qëndrojnë jashtë shtëpive të tyre për disa orë. Drejtuesit e drejtorisë kompetente të Ministrisë së Infrastrukturës së bashku me shkallët e inxhinierëve po përgatiten të shkojnë në zonë.

Më të lexuarat