BREAKING NEWS

Tronditëse! Krim i dyfishtë në vend, vriten me armë zjarri dy vëllezër (Emrat)

Tronditëse! Krim i dyfishtë në vend, vriten me armë zjarri
x

Rajoni

Tërmeti i fortë në Kretë, raportohet për mini cunami në disa ishuj pranë epiqendrës

Tërmeti i fortë në Kretë, raportohet për mini cunami

Prej tërmetit të sotëm në Ierapetra, një mini cunami u mat deri në 15 cm. Kështu bëri të ditur Qendra e Paralajmërimit të Cunamit, “EAA”.

Nëse tërmeti do të ishte me magnitudë 7, atëherë mund të kishte një cunami me dallgë rreth 1 metër të larta, që mund të shkaktonte dëme dhe të rrezikonte jetë njerëzish.

Duket se komuniteti lokal nuk ka asnjë informacion/edukim në trajtimin e fatkeqësive natyrore, përkundër faktit se një fenomen i ngjashëm ndodhi më 1 korrik 2009 pas një tërmeti të fortë.

Disa video po qarkullojnë, duke treguar cunamin e vogël në portin e Arvit, rreth 60 km në perëndim të Ierapetras.