BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x
BREAKING NEWS

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me lot në sy mban fjalimin drithërues dhe zbulon vendimin që ka marrë: Do plotësoj porosinë e babait!

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me
x
BREAKING NEWS

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi i jashtëzakonshën i PS, ja kush e shoqëronte kryeministrin Rama në momentin e hyrjes dhe gjesti i tij që tërhoqi vëmendjen (VIDEO-LIVE)

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi  i jashtëzakonshën i PS, ja kush e
x
BREAKING NEWS

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e mirë, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e
x
BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x

Rajoni

Tërmeti i fuqishëm në brigjet e Egjeut, shikoni si janë shkatërruar ndërtesat në ishullin e Samos në Greqi (FOTOT)

Tërmeti i fuqishëm në brigjet e Egjeut, shikoni si janë

Një tërmet me një madhësi prej 6.7 të shkallës Rihter goditi ishullin e Samos të premten rreth mesditës, duke bërë që banorët të vraponin në rrugë dhe duke shkaktuar frikën prej një cunami.

Ky tërmet zgjati për disa kohë dhe u ndje pak para mesditës në të gjithë Greqinë. Epiqendra e tërmetit, i cili tronditi të gjithë kombin, ishte në ishullin e Samos, pak larg bregdetit turk. Sidoqoftë, temperatura u ndje deri në perëndim në rajonin e Atikës dhe gjithashtu në Rodos, Syros, Kretë dhe në pjesë të tjera të vendit. Qyteti bregdetar i Smyrna, në bregdetin turk, pësoi një dëm të madh, sipas raporteve të hershme.

Në Samos disa ndërtesa u dëmtuan, duke përfshirë një kishë. Autoritetet në Samos tani po vlerësojnë situatën. Një seri mini-tsunami goditi ishullin pas goditjes fillestare.


Kryetari i bashkisë së Samosit lindor, George Stantzos, duke folur për mediat greke, tha se autoritetet po përpiqeshin të “organizonin situatën, me të gjitha shërbimet, sa më shumë që të mundeshin. Ne jemi në anën e banorëve. Orët e ardhshme janë vendimtare”, raporton Greek Reporter.


Raporte të tjera mediatike citojnë kryetarin e bashkisë së Samosit perëndimor, Alexandros Lymperis, të ketë thënë “Ne kemi një tërmet shumë të fortë 6.7 të shkallës Rihter, pranë nesh. Në qendër ku unë jam, njerëzit kanë dalë në rrugë dhe për fat të mirë ata janë të qetë.

“Ne jemi duke u përpjekur të qëndrojmë afër tokës. Të gjithë jemi në shesh dhe jo brenda ndërtesave. Besoj se pas pak do të kemi një vlerësim nga policia dhe shërbimet për ndonjë dëmtim. Ndërtesat duket se kanë qëndruar.

Ai nxiti banorët të “qetësohen”, jo vetëm sepse kohëzgjatja e tërmetit ishte e gjatë dhe se kishte pasur dëme në ndërtesa, por sepse pritej gjithashtu që do të kishte pas-tronditje.

Një banor, duke folur për MEGA TV, raportoi se kishte pasur gjithashtu dëmtime në shtëpitë në Samos.

Tërmeti i fuqishëm në brigjet e Egjeut, shikoni si janëTërmeti i fuqishëm në brigjet e Egjeut, shikoni si janëTërmeti i fuqishëm në brigjet e Egjeut, shikoni si janëTërmeti i fuqishëm në brigjet e Egjeut, shikoni si janëTërmeti i fuqishëm në brigjet e Egjeut, shikoni si janë