Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Thaçi flet për rolin e Merkel, BE dhe SHBA-ve në negociatat me Serbinë

Postuar: 06/09/2018 - 21:58

Lidhur me bisedimet me kancelaren gjermane, Thaçi tha se Znj. Merkel mbështet fuqishëm dialogun dhe mundësinë e arritjes së një marrëveshje.

I pyetur për rolin e BE dhe SHBA-ve në marrëveshjen Kosovë-Serbi, Presidenti tha:

“Definitivisht janë aktorë në krimin e një kushteve më të lehta për negociatat për udhëheqjen e procesit nga BE. Por dhe tjetra, BE dhe SHBA koordinohet fare lehtë për Ballkanin Perëndimor, s’kanë pasur divergjenca në këto 3 dekadat e vogla me përjashtimet e vogla, flas pas Dejtonit”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/04/2019 - 20:50

Dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit ka mbetur i “ngrirë që nga nëntori i vitit të kaluar, përkatësisht që nga dita kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën doganore 100 përqind ndaj produkteve të Serbisë dhe B

Postuar: 20/04/2019 - 15:43

Ministri i Drejtësisë së Kosovës, Abelard Tahiri në një konferencë për media se me ndihmën e Sh

Postuar: 20/04/2019 - 15:37

Në mesnatë përfundoi fushata zgjedhore për zgjedhjet presidenciale dhe për zgjedhjet e parakohs

Postuar: 20/04/2019 - 15:35

Asociacioni qytetar MOST do të monitorojë zgjedhjet e nesërme me më shumë se 1 500 vëzhgues.

Postuar: 20/04/2019 - 15:23

Dhjetëra gra dhe fëmijë, të afërm të xhihadistëve nga Kosova që kanë luftuar në Siri, u kthyen

Postuar: 20/04/2019 - 15:18

Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku, do të vizitojë Republikën e Maqedonisë më 7 maj të viti

Postuar: 20/04/2019 - 13:17

Ditën e nesërme do të mbahet faza e parë e zgjedhjeve presidenciale nga ku 1.808.131 votues, të c