Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Thaçi: Unë nuk kam fuqi ta bind Serbinë ta njohë Kosovën

Postuar: 06/09/2018 - 21:27

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka folur mbi idenë e tij të korrigjimit të kufijve me Serbinë, një ditë para takimit në Bruksel me Aleksandër Vuçiç.

Thaçi u shpreh në një intervistë në emisionin ‘Opinion’ mbrëmjen e kësaj të enjteje, se marrëveshja për korrigjimin e kufijve me Serbinë është mjaft e rëndësishme që të arrihet në mënyrë paqësore, pasi sipas tij, jemi në një situatë të ngrirë. Prandaj është e rëndësishme që të arrihet një e tillë, tha Thaçi.

Presidenti i Kosovës u shpreh në lidhje me marrëveshjen se është shumë pesimist, por pavarësisht kësaj sheh një dritë jeshile.

Ai tha se realizimin e kësaj marrëveshje e shikon si diçka mjaft të rëndësishme për të vazhduar më tej.

Sipas tij, Kosova dhe Serbia janë duke bllokuar njëra-tjetrën. Thaçi tha se po punon për të arritur një marrëveshje ndërkombëtare,

“Unë nuk kam fuqi ta bind Serbinë ta njohë Kosovën. Askush nuk i cënon më interesat e Kosovës, pasi Serbia nuk ka më Millosheviçin, por njerëz të zgjedhur”, tha ai.

Propozimi i kreut të shtetit të Kosovës ka shkaktuar debate të shumta, jo vetëm në politikën e Prishtinës, por edhe më gjerë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 11:11

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u shpreh se Prokuroria Publike duhet të konfirmojë nëse prokurorja speciale, Katica Janeva, është e përfshirë apo e keqpërdorur në rastin “Reket”.

Postuar: 16/07/2019 - 17:28

Sot, në Ministrinë e Mbrojtjes së Kosovës u mbajt ceremonia e dorëzim–pranimit të Aeropor

Postuar: 16/07/2019 - 15:28

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, gjatë vizitës së fundit në Beograd paralajmëroi organizi

Postuar: 16/07/2019 - 15:25

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, lidhur me vizitën së presidentit Macron në Beograd, k

Postuar: 16/07/2019 - 15:24

Në Ministrinë e Punëve të Jashtme maqedonase po mbahet takim i shefit të diplomacisë së Maqedon

Postuar: 16/07/2019 - 15:15

Lideri i Partisë Liberale Demokratike serbe, Çdeomir Jovanovic, ka thënë se nga partia e tij as

Postuar: 16/07/2019 - 15:12

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka arsyetuar vendimin e Beogradit zyrtar për t’u ar