BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x

Rajoni

Thellohet misteri/ U arrestua një natë më parë, zyrtarja e lartë zhduku provat e vrasjes, Vuçiç flet për skandalin e rëndë: Dikush nga ministria zëvendësoi ADN-në…

Thellohet misteri/ U arrestua një natë më parë, zyrtarja e

Dijana Hrkaloviç, një ish-sekretare e shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Serbisë, por shumë më tepër se kaq, u arrestua një natë më parë dhe asaj iu caktua një arrest deri në 30 ditë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi në TV Prva, se dikush nga policia ofroi një deklaratë në bazë të së cilës ish sekretarja shtetërore në Ministrinë e Punëve të Brendshme, Diana Hrkaloviç u ndalua më vonë dhe arrestuar.

Hrkalovic, një nga bashkëpunëtorët e diskutueshëm të ish -ministrit të Policisë Nebojsha Stefanoviç, u soll në Prokurorinë për Krim të Organizuar për t’u marrë në pyetje pasditen e djeshme, nën dyshimin e presionit dhe të ndikimit, domethënë të pjesëmarrjes në heqjen e provave pas vrasjes së karateisit Vlastimir Millosheviç ne Janar 2017.

Mendohet se ajo ka ushtruar ndikim te dëshmitarët dhe ka ndryshuar provat e rëndësishme hetimore për vrasjen e ndodhur ndaj një atentati ndaj sportistit serb.

“Kjo është dëshmia që kanë autoritetet shtetërore kompetente sot, në lidhje me vrasjen e famshme në binarët e zotit Millosheviç, që pas kësaj, unë supozoj, ADN -ja u zëvendësua, dhe se disa persona që morën pjesë në vrasje u liruan dhe jo dënuar për krimin më të rëndë. – tha Vuçiç.

I pyetur nëse ishte e vërtetë që Hrkaloviç dyshohej për heqjen e provave pas vrasjes së Millosheviçit, Vuçiç tha se nuk mund të fliste për këtë dhe se ishte çështje e autoriteteve kompetente gjyqësore.

Diana Hrkalovi? dhe Veljko Belivuk (i akuzuar për vrasjen) u takuan në një kohë kur tribuna jugore e stadiumit, drejtohej nga Aleksandar Stankovi? i quajtur Sale Mutavi.

Hrkaloviç u tërhoq nga Ministria e Brendshme në maj 2019, për shkak të, siç u njoftua, “detyrimeve të tjera që ai do të merrte përsipër”. Sidoqoftë, pas një viti e gjysmë, Hrkaloviç e gjeti veten nën “zjarrin e akuzave” të tabloidëve pak para arrestimit të Veljko Belivuk dhe grupit të tij në fillim të shkurtit të këtij viti. Ajo nuk u kthye në Ministrinë e Brendshme si nëpunëse civile, por vetëm si qytetare, për të dhënë një deklaratë.

Hrkaloviç u emërua në polici në Prill 2014 në pozicionin e Zëvendës Shefit të Shtabit të Ministrit, nga Agjencia e Sigurisë-Informacionit (BIA). Një vit më vonë, ajo u bë sekretare e UKP dhe u zgjodh sekretare e shtetit në korrik 2017.