BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x

Rajoni

Tragjike në ujërat e Kretës, fundoset anija me 45 emigrantë, autoritetet greke dhe turke në kërkim të trupave

Tragjike në ujërat e Kretës, fundoset anija me 45 emigrantë,

Rojet bregdetare greke dhe turke aktualisht po kërkojnë të paktën 8 persona që u zhdukën pasi një anije që mbante 45 migrantë nga Lindja e Mesme u fundos në ishullin e Kretës. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se anija ishte nisur drejt brigjeve të Italisë.

Policia greke tha se 37 persona, kryesisht nga Lindja e Mesme, u shpëtuan në mot të keq pasi anija e tyre u fundos pranë ujërave ndërkombëtare të enjten. 5 prej tyre u dërguan me helikopter në ishullin grek Karpathos dhe 30 të tjerë, përfshirë një grua dhe një fëmijë, në qytetin Lerapetra, në juglindje të Kretës.

Sipas autoriteteve atje, erërat e forta penguan kërkimet. Policia citoi të mbijetuarit të thoshin se 8deri në 12 persona të tjerë ishin me ta në anije kur ajo u mbyt, 60 milje detare në juglindje të Kretës.

Nga ana e saj, Ministria turke e Mbrojtjes tha se dy fregata dhe një aeroplan patrullimi detar po kërkojnë gjithashtu të zhdukurit.

Emigrantët e paligjshëm shpesh përdorin Turqinë si një pikë tranziti për të arritur vendet evropiane. Shumë mbështeten te kontrabandistët dhe rrezikojnë jetën e tyre për të marrë pjesë në udhëtimet e rrezikshme me anije të tejmbushura.