BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Rajoni

Tronditen pozitat e Vuçiçit, nis plani i BE për të izoluar totalisht Serbinë nëse vazhdon mbështet Putinin, miratohet rezoluta e PE që kërkon ndëshkimin e Beogradit

Tronditen pozitat e Vuçiçit, nis plani i BE për të

Nga 638 të pranishëm, 502 eurodeputetë votuan strategjinë e re të Zgjerimit të BE-së, ku përfshihen vendet e Ballkanit Perëndimor. Rezoluta u pasua me propozimet e eurodeputetit kroat Tonino Picula. Në rezolutë paralajmërohet Serbia për pasojat nëse nuk zbaton sanksionet kundër Serbisë. Dihet gjerësisht se mospërputhja e Serbisë me Politikën e Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë të BE-së nuk shihet në mënyrë të favorshme nga PE, i cili rekomandoi që Këshilli të avanconte negociatat e pranimit me Serbinë vetëm nëse vendi përputhet me politikën e jashtme të BE-së për Rusinë, duke përfshirë sanksionet. Për më tepër, deputetët deklaruan se BE-ja duhet të rishqyrtojë financimin e ofruar për Serbinë “në mënyrë që të sigurojë që të gjitha shpenzimet e BE-së të jenë plotësisht në përputhje me qëllimet dhe interesat strategjike të BE-së”. Është miratuar edhe një amendament me të cilin ndër të tjera rekomandohet rishikimi i fondeve të para-anëtarësimit për Serbinë dhe projekteve të financuara prej tyre. Në atë dokument, vendeve anëtare rekomandohet të bëjnë përparim të mëtejshëm në negociatat me Serbinë vetëm nëse ajo respekton sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Rusisë dhe bën përparim të dukshëm në reforma. Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, vlerësoi se BE-ja ka bërë progres duke prezantuar një metodologji dhe grupime të reja, kapituj të lidhur kolektivisht, por gjithashtu nënvizoi se për të promovuar zgjerimin, si prioritet gjeopolitik, është e nevojshme që të ketë vullnet politik si nga anëtarët e BE-së ashtu edhe nga vendet në rrugën drejt Bashkimit.

Më të lexuarat