BREAKING NEWS

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para në ligë në Evropë, ja sa ka Messi dhe Ronaldo?

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para
x
BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x

Rajoni

Tronditen pozitat e Vuçiçit, nis plani i SHBA-BE për ta izoluar totalisht Serbinë nëse vazhdon mbështet Putinin dhe nuk njeh Kosovën, presidenti serb në alarm për “Ballkanin e Hapur”

Tronditen pozitat e Vuçiçit, nis plani i SHBA-BE për ta

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, po gjendet në një situatë shumë të vështirë, pasi ndërkombëtarët në javët në vazhdim nuk do ta tolerojnë politikën e tij me dy karrige. Sanksionet ruse dhe njohja e Kosovës, apo dhe “hedhja në erë” e Ballkanit të hapur ku përfitues kryesor është Beogradi, janë çështjet që SHBA-BE do të ketë parësore. Në përfundim të debatit në Kuvendin e Serbisë, dhe para votimit të Raportit për procesin negociator me Prishtinën, presidenti serb iu drejtua edhe një herë qytetarëve dhe deputetëve duke bërë të ditur se çfarë e pret Serbinë në të ardhmen. Ai tha se pret nisma të ndryshme në lidhje me procesin e Berlinit dhe se javët në vijim do të jenë shumë të vështira dhe serioze për Beogradin. Ai përmend “Procesin e Berlinit”, pasi kancelari gjerman në nëntor do e nxjerrë jashtë loje. “Nuk e di nëse keni arritur të shihni raportet nga Armenia, Kirgistani. Mjafton të dëgjosh fjalët e kryeministrit belg se ekonomia europiane do të bjerë. Nëse ekonomia evropiane bie, atëherë mund ta imagjinoni se në çfarë gjendje do të jetë ekonomia jonë. Ajo që ju propozoni është shumë larg nga ajo që është realiteti, nga ajo që duan shqiptarët, madje edhe më larg nga ajo që duan në Perëndim”, theksoi Vuçiç. Presidenti serb paralajmëron “kohë të vështira” Pavarësisht gjithçkaje ai tha se do të luftojë më fort dhe më fuqishëm për mbrojtjen e Kosovës se “të gjithë ata që rrahin gjoksin”. “Gjashtë muajt e ardhshëm, pak më shumë se gjashtë muaj e gjysmë do të jenë më të vështirat për Evropën pas Luftës së Dytë Botërore në tërësi. Mund të mos jetë më e vështira për ne, por do të jetë një nga vitet më të vështira për qytetarët e Serbisë që nga viti 1945. Nuk jam i qetë dhe pres që pas presioneve bazë të vijnë kategoritë më të rënda. Besoj se do të mund të flas më shumë për të kur të kthehem nga Nju Jorku, sepse kam 22 takime dypalëshe me krerët e shteteve dhe qeverive. Na presin ditë të vështira dhe, për fat të keq, aktorët politikë nuk e kuptuan sa duhet dhe as skena jonë shoqërore. Të gjithë shikojnë vetëm pjesën e tyre, nuk e kam fjalën në një kuptim veçanërisht negativ, pak njerëz ishin të interesuar për shtetin. U luta që të mos kishim nevojë për zhurmë për paradën. Nuk ishte në publik. Askush nuk donte të dorëzohej me pozicionin e tij. Është më e lehtë për të gjithë të fajësojnë shtetin”, tha presidenti. Vuçiç kundër njohjes së Kosovës Është shteti që “duhet të takojë të gjithë”, shtoi ai, në fjalën e tij përfundimtare. Presidenti tha se, sipas tij, rusët janë duke pritur për një Jaltë të re dhe «këta të tjerët duan ta shmangin atë». Po ashtu, ai ka thënë qartë se nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës as në mënyrë direkte as indirekte. Pra edhe pse ka një presion të fortë të ndërkombëtarëve, Vuçiç nuk tërhiqet. Ai vuri në dukje se e kuptonte se plani i Evropës do të ishte që Serbia të pranonte që Kosova të anëtarësohet në OKB. “Jemi mes një shkëmbi dhe një vendi të vështirë”, tha presidenti. Ai ka theksuar se për importin e naftës ka biseduar me presidentin e Venezuelës, Nicolas Maduro, sepse ndalimi evropian për importin e naftës ruse prek edhe Serbinë. “Besoj se do ta pres së shpejti”, thotë Vuçiç. Edhe pse asnjë nga serbët nuk ka aplikuar te Kurti për targa, Prishtina nuk dëshiron të heqë dorë nga ajo ide. “Prisnin që të aplikonin dy-tre mijë persona, por aplikoi vetëm një. Kjo do të rrisë nervozizmin e tyre, do të rrisë presionin e tyre, do të rrisë pasionin e tyre për të ndryshuar gjërat përmes dhunës në fushë. Çfarëdo gabimi që të bëjnë, ata gjithmonë do të kenë mbështetjen e prindërve të tyre politikë”, tha Vuçiç. Ai thotë gjithashtu se“ askush nuk na pëlqen sepse ne udhëheqim një politikë të pavarur”. “Nuk ka shkop magjik dhe zgjidhje të lehta, por duhet të luftojmë me një politikë të zgjuar, racionale dhe serioze. Luftoni, luftoni deri në fitoren përfundimtare. Rroftë Serbia! Rroftë Kosova dhe Metohia!”, tha presidenti serb Vuçiç.

Më të lexuarat