BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Rajoni

Tronditet politika në Beograd, paralajmërohet një fund tragjik dhe me sfida të tmerrshme për Vuçiçin, ja çfarë fshihet pas mesazheve të presidentit serb se i rrezikohet jeta

Tronditet politika në Beograd, paralajmërohet një fund tragjik

Media serbe “Danas” zbulon se diçka mjaft e çuditshme po ndodh këto ditë me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç. Sipas medieve të Beogradit, ai po sillet si një monark duke e humbur plotësisht busullën. Pas njerëzve, presidenti i të cilëve i quajti hiena dhe shkaba, kjo është një fyerje e re, e cila nuk është parë që nga ky regjim, thonë ekspertët e Danas, duke komentuar deklaratën e Vuçiçit se nëse e vrasin, i mbetet vëllai, dy djemtë dhe vajza dhe që nëse vriten dhe varret e tyre luftojnë kundër ustashëve. Siç raportojnë mediat pranë qeverisë, presidenti serb në një takim me kryeministren Ana Brnabiç dhe bashkëpunëtorët e tjerë më të afërt ka deklaruar se është i vendosur të luftojë për Serbinë deri në fund. Sipas informacioneve të Informer, ai ka thënë se nuk e ka problem të vdesë, dhe se është gati të vritet, por se kurrë dhe në asnjë rrethanë nuk do të heqë dorë nga pushteti pa luftë, pa zgjedhje. Këto fjalë mund të shqetësojnë një pjesë të publikut, pasi kjo është një nga deklaratat personale më të çuditshme që Vuçiç ka thënë gjatë mandatit të tij. Duhet mbajtur mend gjithashtu se progresistët sigurojnë rreptësisht që mediat të mos përmendin anëtarët e familjes së tij dhe nëse kjo ndodh, ata e kuptojnë ekskluzivisht si një sulm ndaj Vuçiçit personalisht.

Mesazhet e fshehta të Vuçiçit

Sanda Rashkoviç Iviç, nënkryetare e Partisë Popullore, thotë për Danas se kjo deklaratë flet për dy gjëra. “E para flet për një frikë tmerrësisht të madhe në kufi me frikën patologjike. E dyta është se ai e percepton sundimin e tij si dinasti, edhe pse askush nuk e zgjodhi familjen e tij në zgjedhje, as vëllai, as djali, as vajza. Ai përfshin anëtarët e familjes së tij në rënien e tij nga pushteti dhe vdekje e menjëhershme. Njeriu sillet si një monark sipas parimit vras-me, por ka urdhra të mëtejshëm zhvillimi. Ai e humbi plotësisht busullën”, tha ajo. E lideri i Lëvizjes për përmbysje, Janko Veselinoviç, thotë se nuk është as profesionist dhe as kompetent për të analizuar në thellësi një mesazh kaq monstruoz. “Nëse e kuptova mirë mesazhin e presidentit, tani jemi ustash. Pas njerëzve, presidenti i të cilëve u quajt hiena dhe shkaba, kjo është një fyerje e re, e cila nuk është parë që nga ky regjim. Dhe sigurisht qytetarët i quanin: mercenarë të huaj, lokatorë të NATO-s, urrejtës të Serbisë...Gjëja më e neveritshme është se në mesazhin e tij të urrejtjes i ka përfshirë edhe fëmijët e tij”, thotë ai për Danas. Siç shton ai, është interesant fakti se këtë fyerje, si citim i Vuçiçit, e ka nisur Informer. “Dhe kjo do të thotë diçka. Të paktën aq sa askush tjetër nuk donte të publikonte një marrëzi të tillë, me shijen e hidhur të ofendimeve të llojit më të keq. A është Vuçiçeviçi dhe Informer mbrojtja e fundit e këtij regjimi? Nëse është kështu, fundi është afër,” tregon Veselinoviç.

Çfarë po ndodh me Vuçiçin?

Ndërsa avokati Ivan Niniç tërheq vëmendjen se me presidentin këto ditë po ndodh diçka krejt e çuditshme, sikur ai nuk mund të kontrollojë veten dhe të kanalizojë narrativën e tij publike drejt qytetarëve protestues dhe opozitës. “Nga hienat dhe shkabat, në një kohë të shkurtër doli me një rrëfim për ustashët, por nuk mundi të thoshte emrat e tyre, të shohim se cilët janë në të vërtetë armiqtë e tij të padukshëm. Nuk e dimë, për momentin, nëse “ustashët” janë njerëzit që ai bën thirrje për dialog dhe bashkim, apo ndoshta janë shërbime të huaja dhe media të huaja. Numri i njerëzve në protesta, vazhdimësia e tyre çdo javë, energjia dhe mirësjellja e pjesëmarrësve, temat dhe mesazhet që dërgohen, vërshimi i raporteve negative nga mediat e njohura botërore kjo është ajo që Vuçiq për herë të parë nuk e ka përgjigje dhe ndihet i pafuqishëm”, përfundon Ninic. Pra mediat serbe po paralajmërojnë se ditë të zeza po vijnë për presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

 

Më të lexuarat