Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Video/ Prestigjiozja britanike “Daily Mail” shkruan për gjelin “dinozaur” nga Kosova

Postuar: 20/03/2017 - 19:59

Videoja e një gjeli të pazakontë më madhësi është duke u përhapur me shpejtësi në internet, ndërsa vlen të përmendet se ai është nga Kosova dhe se lajmin për të e ka publikuar prestigjiozja britanike Daily Mail.

Në videon e publikuar më 17 mars tregohet momenti kur gjeli del me vështirësi nga koteci dhe sipas Mail, ai duket më shumë si një dinozaur për shkak të madhësisë së tij.

Gjeli quhet “Merakli” është në pronësi të Fitim sejfijajt nga Kosova.

Ky është një lloj pule e quajtur Brahma, një racë e veçantë e madhe zogu. Shpendi është zhvilluar fillimisht në Amerikë dhe mendohet se është importuar nga Shangai i Kinës.

Ndërsa një pulë mesatare mund të peshojë deri në dy kilogram, një gjel Brahma mund të arrijë një peshë të habitshme deri në 8 kg.

Videoja është parë në mënyrë të habitshme plot 81 milionë herë dhe fillimisht është publikuar në një faqe në Facebook për pulat.

http://video.dailymail.co.uk/video/mol/2017/03/20/5753049693611077966/64...

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 28/03/2017 - 20:06

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka anuluar vizitën në Kosovë. Thotë se nuk pranon kushtet e vendosura nga Qeveria në Prishtinë.

“Nuk vjen në konsiderim ky presion dhe cirku çfarë ka bërë Prishtina”, ka thënë Vuçiq për televizionin publik të Serbisë.

Postuar: 28/03/2017 - 13:11

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan për çështjet evropiane dhe euro-aziatike, Hoyt Brian Yee viziton sot Kosovën por nuk do të takohet me Presidentin Hashim Thaçi.

Postuar: 27/03/2017 - 10:47

Në prag të zgjedhejve presidenciale, duket se liderët serb duan të mbajnë gjallë frymën nacionaliste.

Postuar: 26/03/2017 - 22:35

Dy tifozë rusë janë shtruar në spital me lëndime të rënda në trup, pasi u goditën me thika pas ndeshjes miqësore të futbollit mes “Yllit të Kuq” të Beogradit dhe Lok

Postuar: 26/03/2017 - 19:02

Lideri i VMRO-DPMNE-së dhe ish-kryeministër i Maqedonisë Nikolla Gruevski, në profilin e tij zyrtar në Facebook, ka shkruar se një qeveri e cila zbaton Deklaratën e Tiranës nuk

Postuar: 26/03/2017 - 19:00

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë ka reaguar përmes një njoftimi për mediat ndaj postimit të liderit të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski në Facebook, ku ai thotë se qeveria që p