Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vuçiç i gatshëm për kompromis: Zgjidhje për Kosovën, në shtator fillon dialogu

Postuar: 10/08/2017 - 17:32

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç. në një intervistë për televizionin serb “Pink TV”, është shprehur se është i gatshëm të gjejë zgjidhje kompromisi, qe do te ishte e pranueshme nga te dyja palët.

“Nëse e krijojmë një bosht të paqes dhe të stabilitetit mes serbëve dhe shqiptarëve, dy popujve më të mëdhenj në Ballkanin Perëndimor, në 100 vjetët e ardhshëm do të kemi zgjidhur 80 për qind të problemeve tona politike.”

 

Presidenti serb njoftoi se në shtator do të përpiqet të institucionalizojë dialogun e brendshëm me Kosovën. Sipas Vuçiç, ka ardhur koha që në të gjitha forumet të diskutohet dhe vendoset jo për të kaluarën, por për të tashmen dhe të ardhmen e dy vendeve.

I pyetur se si do të jetë reagimi i popullit serb në lidhje me Kosovën, ai është shprehur se është i vetëdijshëm, që çfarëdo kompromisi të bëhet, qëndrimet janë të ndara në dy grupe, ata që e gjykojnë të drejtë që Kosova t’u dorëzohet shqiptarëve dhe ata që nuk e duan këtë gjë. I ndërgjegjshëm se jo të gjithë janë të gatshëm të dëgjojnë gjithçka, Aleksandër Vuçiç, tha se i di se cilat janë pasojat personale e politike.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 25

Lajme nga e njejta kategori

Greqi, policia liron 13 emigrantë të mbajtur peng nga trafikuesit

Postuar: 16/01/2018 - 16:37

Policia në veri të Greqisë ka arrestuar sot dy pakistanezë të dyshuar si trafikantë emigrantësh, të cilët po mbanin peng 13 emigrantë teksa kërkonin shpërblesën nga të afërmit e tyre në vendet e origjinës.
 
Vëllai i Ivanoviç: E vërteta e vrasjes do të varroset bashkë me të

Postuar: 16/01/2018 - 15:51

Miroslav Ivanoviç, vëllai i politikanit të vrarë Oliver Ivanoviç, gjatë një deklarate për Sputnik tha se ai nuk e kishte marrë seriozisht kur makina e tij u vu në zjarr disa k
Vrasja e Ivanoviç, shpërthen në lot për ministri serb: Ishte më i sigurt në burg

Postuar: 16/01/2018 - 15:47

Ministri serb i Tregtisë dhe Turizmit Rasim Ljajiç, duke folur para kamerës për vrasjen e Oliver Ivanoviç, nuk ka mundur t’i ndalë lotët.
 
Daçiç: Vrasja e Ivanoviç akt terrorist, rrezikon stabilitetin e rajonit

Postuar: 16/01/2018 - 15:42

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka reaguar pas vrasjes së Oliver Ivanoviç në veri të Mitrovicës, duke e komentuar rastin si akt të rrezikshëm terrorist q
Këshilli i Sigurisë i Kosovës mblidhet pas vrasjes së Oliver Ivanoviç

Postuar: 16/01/2018 - 15:40

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thirrur sot në orën 18:00 mbledhjen e Këshillit të Sigurisë, për të diskutuar për situatën e përgjithshme të sigurisë në vend pas
Vuçiç i kërkon UNMIK dhe EULEX që edhe Serbia të përfshihet në hetimin e vrasjes së Ivanoviç

Postuar: 16/01/2018 - 15:36

Presidenti serb Aleksander Vuçiç ka mbajtur konferencë për media pas vrasjes së Oliver Ivanoviç mëngjesin e sotëm në Veri të Mitrovicës, ku tha se kërkon që Serbia të përfshih
Qeveria e Kosovës dënon vrasjen e Ivanoviç

Postuar: 16/01/2018 - 15:20

Qeveria e Kosovës e dënoi soty aktin e vrasjes së politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviç, duke vlerësuar se kjo vrasje e sfidon sundimin e ligjit dhe çdo përpjekje për të