Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vuçiç nis vizitën e vështirë por të dobishme në Kroaci

Vuçiç nis vizitën e vështirë por të dobishme në Kroaci

Postuar: 12/02/2018 - 16:10

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka nisur sot vizitën dy-ditore në Kroaci mes polemikave të tensionuara të dy vendeve, për të cilat ka thënë se megjithëse mund të jetë e vështirë, vizita do t’i shërbejë si Serbisë dhe Kroacisë.
 
Në Zagreb kishte masa të shtuara sigurie por rrugët ku kalonte Vuçiç ishin zbukuruar me flamurë të Serbisë
Disa qindra njerëz kishin dalë për të protestuar në sheshin Ban Jelacic, sipas thirrjes së grupeve të veteranëve të luftës, duke kërkuar ndjesë dhe dëmshpërblime nga Serbia.
 
Vuçiç pritet të diskutojë me homologen dhe zyrtarët e tjerë kroatë çështjet e të drejtave të minoriteteve, debatet kufitare dhe bashkëpunim në ndjekjen e kriminelëve të luftës. Ndërsa pala kroate ka thënë se do të hapë çështjen e dëmshpërblimeve të luftës.
 
Në një mesazh para vizitës presidentja kroate Grabar Kitarovic shkruante se homologu ishte ftuar në mirëbesim për tejkalimin e konflikteve mes dy palëve.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Hiqen shkronjat e “Aleksandar Veliki” nga aeroporti i Shkupit

Postuar: 24/02/2018 - 15:34

Negociatat rreth çështjes së emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë kanë dhënë edhe rezultatet e para.  Pas largimit të tabelave në autostradë, ka filluar edhe largimi i shkronjave nga ndërtesa e terminalit të aeroportit të deritanishëm “Aleksandri i Madh”.
 
Kotsias: Propozim-marrëveshja së pari do të arrijë në Shkup

Postuar: 24/02/2018 - 15:32

Draft marrëveshja është përgatitur dhe nga ana e MPJ greke fillimisht do t’i dorëzohet Maqedonisë, dhe më pas shefi i diplomacisë greke Nikos Kotzias do të udhëtoj në Sh
Ultimatumi ndërkombëtar për Demarkacionin

Postuar: 24/02/2018 - 15:28

Pas dy dështimeve të njëpasnjëshme të Kuvendit të Kosovës për miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, në mungesë të konsensusit të brendshëm politik bashkësia
PDK përshëndet konsensusin në mes partive për Demarkacionin

Postuar: 24/02/2018 - 15:27

Partia Demokratike e Kosovës ka përshëndetur arritjen e konsensusit nacional mes partive politike për ratifikimin e Marrëveshjes për Shënimin e Kufirit mes Kosovës dhe Malit t
Demarkacioni, LDK mirëpret gatishmërinë e Haradinajt për kompromis, fton VV të votojë

Postuar: 24/02/2018 - 15:26

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka mirëpritur, gatishmërinë e kryeministrit Haradinaj dhe koalicionit qeverisës që të pranojnë pro
Kroacia përballet me mot të keq

Postuar: 23/02/2018 - 15:43

Reshjet e mëdha të borës dhe erërat e fuqishme, kanë bërë që shkollat në disa zona të Kroacisë të mbyllen, ndërkaq, qarkullimi i automjeteve në disa akse rruge të kufizohet.
Giannakopoulos: Nuk ka trysni mbi Greqinë për çështjen e emrit të Maqedonisë

Postuar: 23/02/2018 - 15:37

Nuk ekziston asnjë trysni ndaj anës greke për çështjen e emrit, deklaron zëdhënësi i Qeverisë greke, Dimitris Giannakopoulos, në një intervisë për televizionin shtetëror grek