Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vuçiç: Serbia e Kroacia të përpiqen të përmirësojnë marrëdhëniet

Vuçiç: Serbia e Kroacia të përpiqen të përmirësojnë marrëdhëniet

Postuar: 12/02/2018 - 17:45

Në takimin e sotëm në Zagreb mes presidentes kroate Kolinda Grabar Kitroviç dhe atij serb Aleksandar Vuçiç, dy liderët ranë dakord të intensifikojnë punën për të drejtave të minoriteteve, çështjet kufitare dhe të humburit e luftës së viteve 1990-të, me qëllim përmirësimin e lidhje ve të mbetura keq prej disa dekadash.
 
“Është një e drejtë demokratike të protestosh, por unë jam absolutisht kundër ofendime apo fjalimeve të urrejtjes”, tha presidentja kroate duke iu referuar protestave të disa qindra veteranëve të kroatë të luftës ndaj vizitës së Vuçiç. “Marrdhëniet mes Serbisë dhe Kroacisë janë të ngarkuara prej të kaluarës, por kësaj here ne kemi vendosur të flasim dhe të kërkojmë zgjidhje për çështjet që na ndajnë”, shtoi Grabar-Kitaroviç.
 
Serbia e Kroacia janë dy republikat më të mëdha që dolën nga ish-Jugosllavia dhe kanë kërkuar përmirësim të lidhjeve që prej luftës së viteve 1991-1995.
 
Presidenti Vuçiç tha në konferencën e përbashkët të shtypit se shpresonte që Kroacia të mos pengojë rrugëtimin evropian të Serbisë. “Ajo që kërkojmë është që ne serbët, dhe ju kroatët, të kemi marrëdhënie më të mira pasi kjo është e mirë për të dyja vendet”, tha Vuçiç.
 
Duke iu referuar perspektivës evropiane të Serbisë, presidentja kroate tha se dy vendet janë tëmaturuara dhe të përgjegjshme sa për të trajtuar çështjet bilaterale dhe të dialogut, pa nevojën e presionit ndërkombëtar. Dy liderët thanë se do të tentojnë të zgjidhin çështje e të humburve të luftës dhe ato kufitare. “Në 100 ditët e ardhshme do të përpiqemi të ndryshojmë atmosferën e marrëdhënieve tona. Nga pala jonë do të bëjmë ç’është e mundur për të treguar vullnet e irëkuptim”, tha Vuçiç.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Hiqen shkronjat e “Aleksandar Veliki” nga aeroporti i Shkupit

Postuar: 24/02/2018 - 15:34

Negociatat rreth çështjes së emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë kanë dhënë edhe rezultatet e para.  Pas largimit të tabelave në autostradë, ka filluar edhe largimi i shkronjave nga ndërtesa e terminalit të aeroportit të deritanishëm “Aleksandri i Madh”.
 
Kotsias: Propozim-marrëveshja së pari do të arrijë në Shkup

Postuar: 24/02/2018 - 15:32

Draft marrëveshja është përgatitur dhe nga ana e MPJ greke fillimisht do t’i dorëzohet Maqedonisë, dhe më pas shefi i diplomacisë greke Nikos Kotzias do të udhëtoj në Sh
Ultimatumi ndërkombëtar për Demarkacionin

Postuar: 24/02/2018 - 15:28

Pas dy dështimeve të njëpasnjëshme të Kuvendit të Kosovës për miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, në mungesë të konsensusit të brendshëm politik bashkësia
PDK përshëndet konsensusin në mes partive për Demarkacionin

Postuar: 24/02/2018 - 15:27

Partia Demokratike e Kosovës ka përshëndetur arritjen e konsensusit nacional mes partive politike për ratifikimin e Marrëveshjes për Shënimin e Kufirit mes Kosovës dhe Malit t
Demarkacioni, LDK mirëpret gatishmërinë e Haradinajt për kompromis, fton VV të votojë

Postuar: 24/02/2018 - 15:26

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka mirëpritur, gatishmërinë e kryeministrit Haradinaj dhe koalicionit qeverisës që të pranojnë pro
Kroacia përballet me mot të keq

Postuar: 23/02/2018 - 15:43

Reshjet e mëdha të borës dhe erërat e fuqishme, kanë bërë që shkollat në disa zona të Kroacisë të mbyllen, ndërkaq, qarkullimi i automjeteve në disa akse rruge të kufizohet.
Giannakopoulos: Nuk ka trysni mbi Greqinë për çështjen e emrit të Maqedonisë

Postuar: 23/02/2018 - 15:37

Nuk ekziston asnjë trysni ndaj anës greke për çështjen e emrit, deklaron zëdhënësi i Qeverisë greke, Dimitris Giannakopoulos, në një intervisë për televizionin shtetëror grek