BREAKING NEWS

"Ky është akti i parë"/ Edi Rama tregon vendimin e fundit të Qeverisë dhe publikon LIVE kontratën: Ju tregoj çfarë do të ndodhë me 4646 metra katrorë pa leje në mes të Tiranës

"Ky është akti i parë"/ Edi Rama tregon vendimin e
x
BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x

Rajoni

Vuçiç deklaron në Kuvendin Serb se nuk do e njohë kurrë Kosovën, por nuk do të të jetë presidenti që do t'i kthejë fëmijët në arkivole te ndonjë nënë, qoftë ajo serbe apo shqiptare

Vuçiç deklaron në Kuvendin Serb se nuk do e njohë

Mbrëmjen e sotme ka përfunduar dita e parë e seancës speciale të Kuvendit të Serbisë, ku presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka “mbrojtur” raportin e qeverisë për negociatat me Prishtinën në periudhën nga 15 qershori 2021 deri më 1 shtator 2022. Vuçiq gjatë gjithë kohës iu kundërpërgjigj përfaqësuesve të grupeve parlamentare, ndonëse në fillim në fjalën e hapjes paralajmëroi se do t'i bashkohen edhe anëtarët e qeverisë. Për dhjetë orë nuk ka dalë nga salla, gjë që e ka vënë në dukje disa herë edhe vetë.

Vuçiq shtoi se gjëja më e rëndësishme është mbrojtja e Kosovës dhe se sa të jetë gjallë, Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe as nuk do të heqë dorë nga lufta legjitime për interesat shtetërore dhe kombëtare dhe respektimin e të drejtave. Ai po ashtu tha se Serbia nuk ka marrë pjesë në asnjë mënyrë në gjenerimin e krizës deri më tani.

“Nuk do të ketë as stuhi, as vetëtimë”: Presidenti i Serbisë deklaroi se nuk është e lehtë të ndryshohen trendet historike

“Nuk do të ketë stuhi, as ndezje. Ne nuk kërkojmë paqe sepse jemi më të dobët se dikush në rajon, por sepse e dimë se cilat janë pasojat. Unë nuk dua të jem presidenti që do t'i kthejë fëmijët në arkivole te ndonjë nënë, qoftë ajo serbe apo shqiptare”, tha Aleksandar Vuçiq, në seancën e posaçme të Kuvendit të Serbisë për Kosovën dhe Metohinë.

“Prandaj ne kemi në terren veprimin e njëanshëm të Prishtinës dhe numrin e shtuar të incidenteve, që sjell frikë te serbët që duan ta dëbojnë KIM nga të gjitha enklavat nga jugu dhe nga veriu. Autorët e këtyre incidenteve arrestohen dhe më pas lirohen. Ngjarjet në terren tregojnë se jemi duke u përballur me një situatë jashtëzakonisht të vështirë të sigurisë dhe këtë e tregon edhe rasti i fundit i Mitrovicit në Babin Most”, ka thënë Vuçiq.

i tha se problemi sistemik në dialog buron nga dy gjëra - bota perëndimore nuk dëshiron të respektojë Kartën e OKB-së dhe Rezolutën 1244 dhe se ne mund t'i referohemi vetëm të drejtës ndërkombëtare dhe ata nuk do të dëgjojnë për të, thonë se gjërat janë në ndryshim Rezoluta në terren.

“Nuk e di se si do të përfundojë e gjithë kjo, por e di që do të jap gjithçka për të ruajtur interesat e Serbisë, që të kemi paqe me shqiptarët dhe disa do të preferonin të bënin thirrje për konflikt dhe luftë. duan që ne të bëjmë thirrje për paqe dhe përparim, dhe a do t'ia dalim... E përsëris do të bëjmë më të mirën, por kjo nuk varet vetëm nga ne, tha presidenti dhe shtoi se Serbia as drejtpërdrejt e as indirekt nuk do ta njohë pavarësinë e shpallur në mënyrë të njëanshme. të krahinës sonë jugore serbe.

Ai shtoi se nuk do të heqë dorë nga lufta e tij legjitime për interesat e tij shtetërore dhe kombëtare dhe nga lufta për respektimin e ligjit ndërkombëtar. Ai mesazh i dhënë në seancën e fundit të Kuvendit të Serbisë për raportin për negociatat me Prishtinën u pasua me duartrokitje të gjata.

Ai tha se nuk është gjithmonë e mundur të ndryshohet rrjedha e historisë, por nuk është as e pamundur dhe nuk duhet të heqim dorë nga ajo luftë dhe ambicie.

“Prandaj, që të mos ketë dyshim se ka nga ata që duan të mbajnë deklarata të pabaza patriotike dhe morale dhe kanë më së paku të drejtë ta bëjnë këtë – u betova në Kushtetutë dhe mora besimin më të madh, se përderisa unë mund të ndikojë Serbia nuk do ta njohë as drejtpërdrejt e as tërthorazi pavarësinë e proklamuar në mënyrë të njëanshme të provincës sonë jugore”, tha Vuçiq.

Më të lexuarat