BREAKING NEWS

"Akt i turpshëm dhe skandaloz"/ Sulmi ndaj Berishës, reagon ashpër ‘VATRA’

"Akt i turpshëm dhe skandaloz"/ Sulmi ndaj Berishës, reagon
x
BREAKING NEWS

Deklaroi se Gerti Shehu kishte probleme të shëndetit mendor, doktori merret në pyetje nga policia

Deklaroi se Gerti Shehu kishte probleme të shëndetit mendor, doktori
x
BREAKING NEWS

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës, reagon Met Rrumbullaku

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës,
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e objektit të shkatërruar, dyshohet se...

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x

Rajoni

Vuçiç futet në panik pas presioneve të forta ndaj ndërkombëtarëve, Serbia deri në fund të vitit do të harmonizohet me politikën e vizave të BE

Vuçiç futet në panik pas presioneve të forta ndaj

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç u takua dje me kryeministrin hungarez Viktor Orban dhe kancelarin austriak Karl Nehamer.“Dua të them vetëm se diskutuam çështje të rëndësishme dhe të vështira. Deri në fund të vitit Serbia do të harmonizohet me regjimin e vizave të Bashkimit Evropian”, tha Vuçiç. Serbia do të jetë një partner i besueshëm për miqtë hungarezë dhe austriakë. Siç thotë ai, Serbia është një rast specifik, sepse kemi një rritje të ardhjes së refugjatëve, të cilët nuk vijnë vetëm nga Izraeli, Pakistani dhe vende të tjera, por edhe nga Rusia dhe Ukraina. “Kjo nuk është një barrë e vogël për një vend të vogël. Ne folëm për migracionin dhe dua t’i informoj të gjithë se Serbia do të përafrohet me politikën e vizave të Bashkimit Evropian deri në fund të vitit. Serbia nuk do të mund të përdoret si vend në ardhje. Njerëzit në Beograd nuk e dinë se me sa probleme po përballet policia jonë, dhe tani kemi vendosur të punojmë së bashku për të ndihmuar Austrinë, Hungarinë dhe Serbinë”, tha ai. Më pas Nehamer iu drejtua mediave. “Kemi një bashkëpunim të gjatë me policinë serbe. Faleminderit për atë bashkëpunim, i cili është në nivel miqësor. Rezultatet e takimit, nga njëra anë, do të zgje rojmë organizimin teknik dhe do të kemi një konferencë politike në Beograd”, tha ndër të tjera Nehamer. Kujtojmë se një presion i fortë ka ardhur nga Perëndimi për Serbinë. Kërcënimet nga BE kanë ardhur deri aty sa po kërkohet ndërprerja e negociatave me Beogradin nëse nuk ndryshon qëndrim për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe njohjen e Kosovës. Nga ana tjetër, Serbia nuk po bën asnjë hap pas.