BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e rëndësishëm për qytetarët, zbardhen detajet e fundit

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju, qeshni!

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju,
x
BREAKING NEWS

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që 'Rithemelimi' dërgoi në KQZ (FOTO)

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që
x
BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen e rëndësishme me këtë vend

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen
x

Rajoni

Vuçiç i përgjigjet Kurtit nga Norvegjia, rezoluta 1244 "linjë e kuqe" e Serbisë

Vuçiç i përgjigjet Kurtit nga Norvegjia, rezoluta 1244

Marrëveshja e Kumanovës (ose Marrëveshja ushtarako-teknike në Kumanovë) i dha fund dhunës serbe në Kosovë si një parakusht për ndaljen e bombardimeve të NATO-s mbi caqet strategjike serbe. Me këtë marrëveshje, Serbia detyrohej të tërheqë të gjitha forcat e saj policore dhe ushtarake nga Kosova. Marrëveshjen e Kumanovës, ndërmjet NATOS dhe RFJ-së, e nënshkrua më 9 qershor 1999, hyri në fuqi më 11 qershor 1999. Atë e nënshkruan Michael Jackson, komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, dhe ish-shefi i Shtabit të Armatës së Serbisë, gjenerali Nebojsha Pavkoviç, i akuzuari i Hagës për krime lufte dhe gjenocid. Vuçiç në përgjigjen ndaj Kuritt insiston që kjo marrëveshje të mbetet. “Përfundimin e statusit e bazoj në një dokument, Rezolutën 1244 të Kombeve të Bashkuara”, tha ditën e djeshme Vuçiç. Ai ka theksuar se situata në veri të Kosovës, sa i përket popullit serb, është duke “vluar”. “Po vlonte për të gjithë, edhe në Ranilov edhe në Shilov, edhe në Donji Budrigi. Nuk do të flas as për Metohinë. Ata njerëz jetojnë shumë, dhe unë nuk do të flas as për ata në Veri”, tha Vuçiç, duke shtuar se ka "persekutim sistematik". Ai ka theksuar se Kurti po mbështet në “fuqinë e vendeve perëndimore”, se nuk i respekton marrëveshjet dhe nuk do të kthehet në të kaluarën, vetëm se kur i përshtatet Kurtit. Këto deklarata Vuçiç i bëri gjatë një takimi në Norvegji.  “Ju e dini që Norvegjia e diagnostikon situatën më mirë dhe më saktë se kushdo në terren dhe se është dikush që ruan paqen. Prandaj, kemi biseduar për Kosovën dhe Metohinë, për vetë procesin e dialogut”, tha presidenti i Serbisë nga Norvegjia.

Më të lexuarat