BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Rajoni

Vuçiç në ankth, protesta e pestë më e madhja në Beograd, shënohet vetëm një incident

Vuçiç në ankth, protesta e pestë më e madhja

Në Beograd ka përfunduar protesta e pestë “Serbia kundër dhunës”, e cila është paralajmëruar për javën e ardhshme, transmeton N1. Ende nuk kishte arritur fundi i kolonës në Presidencë, kur të grumbulluarit nisën të shpërndaheshin.

Përpara se protestuesit të nisnin të shpërndaheshin, një prej studentëve iu drejtua turmës para Presidencës. “Të dashur studentë dhe studentë, më vjen shumë mirë që jemi mbledhur në një numër të tillë, mirë për të gjithë ne”, tha ajo. Ajo i ftoi të grumbulluarit të shpërndahen, por ftoi edhe të shihen “herën tjetër”. "Deri në plotësimin e kërkesave. Dhe në fund - çfarë nuk bëjnë studentët? Studentët nuk heshtin", tha ajo.

Organizatorët e protestës paralajmëruan se në tubimin e sotëm mund të kishte  provokatorë të grupeve të djathta nën kontrollin e pushtetit për të delegjitimuar kërkesat e protestuesve, por gjatë gjithë protestës ka ndodhur vetëm një incident jo i rëndë.

Është bërë e ditur se nuk do të ketë bisedime me presidentin e Serbisë derisa të plotësohen të gjitha kërkesat e qytetarëve që “kërkojnë një shtet normal, ku të gjithë të jenë të sigurt”.

Ndër të tjera, ata kërkojnë largimin e udhëheqjes së RTS-së, konfiskimin e frekuencave kombëtare nga televizionet komerciale proqeveritare Pink dhe Happy për shkelje të ligjit, nxitje të dhunës dhe imoralitetit dhe transmetim të programeve që pohojnë dhunën, krimin dhe agresionin. .

Në listën e kërkesave është edhe shkarkimi i ministres së Punëve të Brendshme, Bratislava Gashiq , dhe drejtorit të Agjencisë së Sigurisë (BIA), Aleksandar Vulin , pasi ministri i Arsimit, Branko Ruzhiç , dha dorëheqjen nën presionin e publikut .

Qeveria i konsideron protestat si politike dhe akuzon opozitën pro-evropiane për tragjedi "shkaba".

Protesta e pestë kundër Vuçiç

Protesta "Serbia kundër dhunës", e pesta me radhë pas dy tragjedive në një shkollë fillore të Beogradit dhe dy fshatra afër Mlladenovcit, do të mbahet të premten pasdite në Beograd, dhe synimi i protestuesve është të marshojnë nga Kuvendi i Serbisë në rrethojnë rrethin ku ndodhet selia e Presidentit të Republikës. Protestat u shkaktuan nga dy të shtëna masive në fillim të majit, kur u vranë 18 të rinj, të cilët protestuesit i shohin si viktima të tolerimit të dhunës në hapësirat publike dhe mediat nën kontrollin e qeverisë, dhe kjo e sotmja po ndodh pikërisht një. muaj pas vrasjes në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar”.

Në katër protestat e mëparshme, të mbajtura me ftesë të opozitës pro-evropiane, dhjetëra mijëra protestues bllokuan qendrën e qytetit, dyfishin e rrugës kryesore në autostradën përmes kryeqytetit, dhe të shtunën e kaluar në procesion, Radio-Televizioni i Serbisë. u bllokua në procesion, mbulimin e të cilit protestuesit nuk e shohin si informacion në interes të publikut, por si një favor jokritik ndaj qeverisë aktuale.  Protesta e sotme kishte masivitet për shkak të reagimeve të ashpra publike pasi përfaqësuesit e Partisë Progresive Serbe në pushtet në Kuvendin e Serbisë i quajtën “llum” aktorët që mbështesin protestuesit dhe kërkesat e tyre.

Më të lexuarat